Egyre okosabbak lesznek az otthonaink, amire az építőiparnak is fel kell készülnie

Az okosotthon kifejezés azokat a technikai megoldásokat takarja, amelyek egymással együttműködve lehetővé teszik a lakásokban, családi házakban működő különböző rendszerek és alrendszerek központi irányítását a benne lakók kényelme, biztonsága, valamint az épületek energiahatékony üzemeltetése érdekében. 

Az építőipari szoftverét Magyarországon is forgalmazó bécsi székhelyű vállalat, a PlanRadar 12 országra kiterjedő kutatásában azt vizsgálta, hogy az új technológiák elterjedése milyen változásokat hoz, ami tegnap még meghökkentő újdonság volt, hogyan épül be a nem is olyan távoli jövő hétköznapjaiba. Az ügyféligények, az otthon felszereltségével kapcsolatos elvárások átalakulása az építőiparnak is komoly kihívást jelent, amire az egyik lehetséges megoldás a digitalizáció szélesebb körű alkalmazása az ágazatban.

 

planradar.com

 

A PlanRadar csapata három kontinens 12 olyan országában végezte a kutatást, ahol piaci szereplőként is jelen van: az Amerikai Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Ausztriában, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban, Szlovákiában, Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban és az Egyesült Arab Emírségekben. A felmérés eredménye azt mutatja, hogy a jövő okosotthonaiban három tendencia lesz az uralkodó. A vizsgált országok elsöprő többségében, 11-ben a világítási rendszereknél lesz a legfontosabb a fejlett technológiai megoldások alkalmazása, ami nem meglepő, mert így jelentős mennyiségű energiát lehet megtakarítani, arról nem beszélve, hogy a jól megválasztott fények erőteljesen befolyásolják a lakók kényelemérzetét, hangulatát. A második helyen az okostermosztátok és a biztonsági rendszerek állnak, a kutatás szerint ezek egyaránt 10-10 országban lesznek meghatározóak az okosotthonok felszereltségében. A különösen Európát sújtó energiaválságban felértékelődött a költséghatékonyan működtethető fűtési rendszerek szerepe, így gyorsabban terjedhetnek el azok a technikai megoldások, amelyekkel mérni és szabályozni lehet az egyes berendezések fogyasztását. Az okos biztonsági eszközök is beépülnek a mindennapokba, a riasztók öt, a kamerák négy, a tűzvédelmi eszközök és az egészségügyi szenzorok négy-négy országban fognak elterjedni a jövőben. A változásokra az építőiparnak is készülnie, kell, folyamatos megújulással, az új technológiák szélesebb körű alkalmazásával.

 

„A PlanRadar csapata folyamatosan azon dolgozik, hogy új megoldásokkal, felhasználóbarát funkciókkal bővítse az építőipari folyamatok ellenőrzését, nyomon követését szolgáló, a hibajavítás hatékonyságát növelő szoftverünket. A legfrisseb újításunk a QR-kód funkció integrálása, amelynek használatával ügyfeleink időt és pénzt takarítanak meg. A felhasználók a QR-kódot a kamerájukkal vagy a PlanRadar mobilalkalmazással beolvassák, és a kapcsolódó jegy automatikusan megnyílik, ennek köszönhetően még gyorsabbá, egyszerűbbé válik az információk megosztása a projektek szereplői között” – mondja Simon Szilárd, a PlanRadar építőipari és épületfenntartási szoftvert forgalmazó bécsi cég magyarországi képviselője.

 

Bár a kutatásban nem szerepeltek az első háromban, a jövőben a szórakozás, valamint a robotok által végzett házi és kerti munka eszközei is fontos szerepet játszanak az okosotthonok kialakításában: 12-ből 8 országban az okoshangszórók, 7-ben a robotporszívók és hűtők, 3-ban a mosógépek és szárítók, 2-benben a robotfűnyírók fognak rohamosan elterjedni. Nem meglepő, hogy az Amerikai Egyesült Államok (Franciaország társaságában) az otthoni okoseszközök iránti érdeklődés tekintetében az első helyen áll, a listát Szlovákia zárja.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció