Nagymértékben nő az automatizálás az intralogisztikában
2021. december 17.
A Mobile Industrial Robots (MiR), az autonóm mobil robotok (AMR-ek) globális piacvezetője örömmel fogadta a Nemzetköz Robotikai Szövetség (IFR) nemrégiben közzétett „World Robotics 2021 – Service Robots” c., szolgáltató robotokra fókuszáló jelentését*. A kiadvány szerint a mobil robot megoldások mára bevett szokássá váltak a szállítás és logisztika területein, amit az is alátámaszt, hogy 2020-ban több mint 43.500 egységet értékesítettek, ami 33%-os növekedést jelent 2019-hez képest. Az áru- és rakományszállítás számított a legnépszerűbb alkalmazási módnak 2020-ban, a professzionális szolgáltató robotok egyharmadát tervezték erre a célra. A szegmens árbevétele 11%-kal, több mint egymilliárd dollárra nőtt.
„Azt látjuk, hogy a növekedés 2021-ben is folytatódik” – jegyzi meg Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots Közép- és Kelet-európai régiójának értékesítési vezetője. „A 2020-as adatokhoz képest 40%-os növekedést rögzítettünk 2021 első három negyedévében. Egyértelműen látható, hogy a technológia kezdeti próbaidőszaka után a vállalatok nagyobb robotflottákba fektetnek, és bővítik azon feladatok körét, amelyeket a mobil robotokra bíznak.”
Az IFR jelentése rámutat, hogy mobil robotokat jellemzően az autóipar, az elektromos/elektronikai gyártás, a fémipar, a vegyipar, a gumi- és műanyagipar, valamint az élelmiszergyártás alkalmaz. A robotok által leggyakrabban automatizált feladatok a gyártási folyamat során előforduló termékek mozgatása, az összeszereléshez szükséges alkatrészek begyűjtése, a raklapokra való rakodás, illetve azok a gyártás különböző szakaszaihoz való szállítása. A koronavírus következtében keletkező új trendek eredményeként 2020-ban a tisztítás és fertőtlenítés is bekerült a mobil robotok legnépszerűbb alkalmazásai közé.
A Mobile Industrial Robots úgy fejleszti portfólióját, hogy meg tudjon felelni a gyártóvállalatok egyre növekvő várakozásainak. Az augusztusban piacra dobott MiR600-at és MiR1350-et, melyek teherbírása akár a 600 és 1350 kg-ot is elérheti, arra tervezték, hogy biztonságosan és hatékonyan végezzen el anyagmozgatási tevékenységeket megterhelő ipari környezetben.
A piac számára emellett különböző üzleti modellek is elérhetők. Az egyik ilyen, a RaaS, azaz a robot, mint szolgáltatás, megkönnyíti az automatizálásba való befektetést. „Noha a RaaS a szállítással foglalkozó professzionális robotok értékesítéséből származó 2020-as árbevétel mindössze 3%-ért felel, azt tapasztaljuk, hogy ez egy feltörekvő irányzat. Egy rendkívül érdekes opció, amivel át lehet hidalni a technológia bevezetésének esetleges pénzügyi akadályait” – folytatta Jesper Sonne Thimsen.
„A technológiai fejlődés, a vállalatok körében a mobil robotok lehetőségeivel kapcsolatos egyre nagyobb tudatosság, a munkaerőpiac kihívásai, valamint a nagyobb rugalmasság és versenyelőny új forrásainak keresése mind olyan tényezők, amelyek pozitív hatással vannak a mobil robotok piacának növekedésére” – foglalta össze Jesper Sonne Thimsen.
_______________
(*) IFR “World Robotics 2021 – Service Robots report” – további információ az alábbi linken található: https://ifr.org/ifr-press-releases/news/service-robots-hit-double-digit-growth-worldwide
Kapcsolódó cikkek
- Robotikai boom előtt állunk
- Stratégiai együttműködésre lép a MiR és a Logitrans
- A MiR és a CSi közösen automatizálja az anyagmozgatást az FMCG üzemekben
- Újabb robotikai ágazat van feltörekvőben
- A MiR autonóm mobil robotjai formálják át a TE Connectivity gyári logisztikáját
- Robotikai világszínvonal Esztergomból
- A belső logisztika fejlesztése autonóm mobil robotok nagy flottáival
- Új megoldások a gyárakban
- Robotizáció – válasz a pandémia által okozott kihívásokra
- Nagyteljesítményű autonóm mobil robotokat dob piacra a Mi