Különleges könyv a 3D nyomtatásról

Huszár István Tárgyiasult ötletek (3D nyomtatás és tervezés) című könyve azok számára készült, akik nem félnek kipróbálni valami újat, köszönhetően a technológiai fejlődésnek, és egy olyan úton indulnának el, amely végén az ötletük kézzel fogható, csodálatos fizikai formában valósul meg. Ez az innovatív technológia arra kínál lehetőséget, hogy költséghatékonyan hozzunk létre egyedi termékeket. Így akár mi magunk is könnyen elkészíthetünk egy karácsonyfadíszgömböt, egyedi kulcstartót, tárolódobozokat, mobiltelefon-tartót, egy eltörött alkatrész pótlását, vagy bármit, ami eszükbe jut és boltban nem tudjuk vagy nem érné meg megvásárolni.

 

Gondolkodjunk 3D-ben

A 3D nyomtatást hagyományosan elsősorban ipari alkalmazásokhoz használták, például prototípusokhoz, sebészeti útmutatókhoz, koncepcióautókhoz, és szórakoztató elektronikai cikkekhez. Napjainkban a technológiát – ahogyan erre a könyv is kitér – többek között az ékszergyártásban, a divat területén, az űrkutatásban, művészetekben, építészetben, játékokban és belsőépítészetben alkalmazzák. A cégek ma már képesek saját termékeiket egyedi ügyféligények alapján megtervezni, és ezt ma gyorsabban megtehetik, mint valaha. A fejlesztéseknek köszönhetően pár óra alatt tudunk olyan modelleket létrehozni, amelyek elkészítése korábban négy-hat hétig tartott. Hasonlóképpen, a márkák használhatják a 3D nyomtatást új tervek prototípusainak gyors elkészítésére, vagy marketingeszközként is alkalmazható minták gyártására.

A 3D nyomtatás a költséghatékony piaci tesztelést is lehetővé teszi, amelynek során visszajelzést kaphatunk a potenciális ügyfelektől és a befektetőktől egy kézzelfogható termékről, anélkül, hogy a prototípusgyártással kapcsolatos jelentős előzetes kiadások kockázata állna fenn. Továbbá kevesebb alkatrészt kell kiszervezni a gyártáshoz. Ez kisebb környezeti hatást jelent, mivel kevesebb terméket szállítanak szerte a világon, és nincs szükség energiafogyasztó gyár üzemeltetésére és karbantartására. Ez az eljárás sokkal kevesebb hulladékanyagot termel egyetlen alkatrészhez, és a 3D nyomtatáshoz használt anyagok általában újrahasznosíthatók. Mindezek mellett a fő előnyök az eljárás sebességében, rugalmasságában és a költségelőnyökben rejlenek.

 

A szerző útmutatót nyújt ötleteink megvalósításának mikéntjéhez, a tervezéstől egészen a nyomtatásig, amelyből megismerhetjük a 3D nyomtatás lehetőségeit, technológiáját, eszközeit és módszereit. Részletesen ismerteti az alkalmazott technológiák előnyeit és hátrányait, egy mindenki által könnyen megtanulható 3D-s tervezőprogramot, képfeldolgozási eszközöket, nyomtatókat, azok üzemeltetését és buktatóit, illetve a 3D-s tárgyak készítésének menetét, amelynek megértését számos példa és gyakorlati tanács segíti. A könyv ajánlható a 3 dimenziós nyomtatás iránt érdeklődőknek, a diákoknak, akik használatba szeretnék venni az iskolájukban található 3D nyomtatót, valamint azoknak a tanároknak, akik vannak olyan szerencsések, hogy rájuk bízzák ennek a hatalmas motiváló erővel bíró eszköznek a kezelését, viszont még nem rendelkeznek ehhez a megfelelő ismeretekkel, de a kötet elolvasása után saját elképzeléseikkel kiegészítve akár szakköri foglalkozások tematikáját, illetve tananyagát is össze tudják majd állítani belőle.

Az is biztos, hogy a lelkes barkácsoló amatőrök szintén hasznos fejezeteket és segítséget találnak a munkájukhoz a könyv lapjain. Érdemes tehát lapozgatni ezt a kiadványt mindazoknak, akik úgy határoztak, hogy önállóan kezdenek bele egy új, a kezük munkája során születő, általuk alkotott háromdimenziós világ felfedezésébe, vagy azoknak, akik csupán érdeklődnek e téma iránt.

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció