Magyarország élenjáró szerepre tör a dróntechnológia alkalmazásában
2021. szeptember 29.
A drónfelhasználás jelentős terjedésével fémjelzett új ipari forradalom a magyarországi gazdasági folyamatokat és az innovációt is felpezsdítette. Ezt igazolja, hogy az elmúlt időszakban számos olyan együttműködés jött létre, amely az állami, iparági és tudományos szereplők számára kíván közös platformot biztosítani a pilóta nélküli légi járművekkel kapcsolatos szervezési, fejlesztési és gyártási teendők hatékony ellátására. A szakmai kooperáció elmélyítése mellett fontos azonban megvitatni az év elejétől hatályos jogi szabályozás tapasztalatait is, ezzel ösztönözve a további fejlődést. E célt szolgálta a HungaroControl, a Digitális Jólét Program és a Magyarországi Drón Koalíció által megszervezett III. Drónkonferencia és Expo a Puskás Arénában, ahol az előadásokon túl hazai cégek bemutatták innovatív termékeiket, szolgáltatásaikat.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter nyitóbeszédében kiemelte, hogy Magyarország legalább regionális, de akár európai szinten is élenjáró szerepre tör a dróntechnológiai meghonosításában, hasznosításában. Hozzátette: „erős drónökoszisztémára van szükségünk, mert enélkül nem leszünk képesek kihasználni a pilóta nélküli légi járművekhez társuló magas innovációs tartalmat, rendkívüli társadalmi és gazdasági hozzáadott értéküket. Ezért is hoztuk létre a Magyarországi Drón Koalíciót, amely mintegy 100 tagszervezetének összehangolt munkájával, a drónstratégia elkészítésével hatékonyan serkentheti a hazai dróninnovációt”.
Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója köszöntőjében hangsúlyozta: „a magyar légiforgalmi szolgálat stratégiai küldetése, hogy a jövőben rugalmas, felhasználóorientált, de ezzel együtt a repülésbiztonságot és a személyi jogok védelmét is garantáló szolgáltatásokat alakítson ki az ország komplex légi forgalmának menedzsmentjéhez. Ugyanakkor az állami és piaci szereplők közös feladata, hogy növeljék a drónokba, ezáltal a jövőbe vetett bizalmat – mindez a kiemelkedő magyar szaktudásnak köszönhetően könnyen megvalósítható”.
A Digitális Jólét Program (DJP) szakmai vezetője kiemelte, hogy a dróntechnológia diszruptív, ha úgy tetszik a piacokat és az életünket átalakító digitális technológia, mellyel felismertük, hogy a kormányzatnak foglalkoznia kell. „A Magyarországi Drón Koalíció célja így egy virágzó drónipar megteremtése, a magyarországi fejlesztések támogatása és állandó szakmai és együttműködési fórum biztosítása a drónokat fejlesztők, a felhasználói oldalt képviselő piaci és állami szereplők között. Legfontosabb feladata pedig a Magyarországi Drón Stratégia elkészítése” – tette hozzá Gál András Levente.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar fejlesztésű elektromos buszokat mutattak be
- Magyar makettező cég fejlesztett drónra szerelhető szállítódobozt
- A világon egyedülálló drónra szerelhető szállítódobozt fejlesztettek
- A mezőgazdasági cégek 80 százaléka nyitott a dróntechnológiára
- 2025-re elképzelhetetlen lesz drón nélkül agrárvállalkozás
- A HungaroControl is felkészült az augusztus 20-i rendezvénysorozatra
- Új funkciókkal bővült a mydronespace
- Új fejlesztések Magyarország drónapplikációjában
- Drónok pásztázták a MATE rizsföldjeit
- Első plenáris ülésén megválasztotta elnökségét a Magyarországi Drón Koalíció