Keresik Magyarország legsokoldalúbb informatikusát
2021. szeptember 15.
Sorrendben ötödik alkalommal rendezik meg Magyarország legjelentősebb informatikai versenyét, az Országos IT Megmérettetést, melyen minden korábbinál több, összesen 25 kategóriában indulhatnak az érdeklődők. A szervezők számos újítással is készültek az idei kiírásra, hiszen először lesz csapat kategória, de kiosztják a Legjobb női játékos díját is. Az október 14-én induló és hét héten át tartó versenyen – melynek fővédnöke Cseh László világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes úszó – ingyenes lesz a részvétel.
Minden eddiginél több partnerrel és több témakört lefedve indul október közepén az immáron ötödik Országos IT Megmérettetés, melyen ezúttal is kiderül, ki hazánk legsokoldalúbb informatikusa.
A szervezők tájékoztatása szerint idén is igyekeztek lekövetni mindazon technológiai változásokat, újdonságokat, amik jellemzik napjainkban az informatikai piacot, így összesen 25 kategóriában indulhatnak majd a játékosok.
„A témák között olyanok is szerepelnek, melyek globális szinten is fókuszban vannak. Ilyen többek közt a mesterséges intelligencia, amelynek gyakorlati haszna a vírushelyzet kapcsán is visszaköszönt: a témakör több kategóriában is előkerül különböző kontextusokban. De ugyanide lehet sorolni a kiberbiztonságot, a cloud megoldásokat vagy a konténerizációt is” – mondta Pulay Gellért, a verseny ötletgazdája.
A kiírás értelmében ott lesz a palettán az ipar 4.0, de megtalálhatók a kínálatban a klasszikus programnyelvek, az üzemeltetéshez kapcsolódó témakörök és a tavalyi év egyik legnagyobb sikerű kategóriája, a Nyelvfüggetlen programozás és adatbáziskezelés is visszatér.
Érdekesség, hogy a tavalyi győztes, Szalkai Balázs is vállalkozott egy saját kategória, a C++ elkészítésével.
Cégek is indíthatnak csapatokat a versenyen
Az V. Országos IT Megmérettetésen újdonságnak számít, hogy már csapatban is lehet indulni.
„Lejárt a magányos fejlesztők kora, akik egyedül vittek sikerre különböző projekteket. A nagyvállalati és a kisvállalati szférában is a fejlesztői feladatok vannak annyira bonyolultak és összetettek, hogy mindenképpen szükség van a fejlesztők együttműködésére és a csapatmunkára” – magyarázta a kategóriát hitelesítő Training360 Kft. Cisco Excellence díjjal kitüntetett oktatója, Ország Tamás.
Mint mondta, 3-5 fős csapatok jelentkezését várják. Indulhatnak kollégiumi szobatársak vagy egy baráti társaság tagjai is, de kifejezetten bátorítják a jelentkezésre az együtt dolgozó kollégákat is. Így sikeres versenyzés esetében egy cég a Megmérettetés végén Magyarország legjobb fejlesztő csapatát tudhatja majd a soraiban.
Pulay Gellért a csapatversennyel kapcsolatban egyelőre nem bocsátkozott részletekbe, de annyit előzetesen elárult, hogy előnyt élveznek azok, akik otthonosan mozognak az algoritmusok, a mesterséges intelligencia és a gaming világában.
A korábbi évektől eltérően szintén újítás, hogy kiosztják a Legjobb női játékos díját is. Tavaly a korábbi évekhez hasonlóan 4-5 százalék volt a női résztvevők aránya, összesítettben pedig egy hölgy versenyző is bekerült a top 20-ba. A díjjal szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy a gyengébb nem képviselői közül is remek szakemberek kerülnek ki - a 2018-as versenyt példának okáért szintén egy hölgy nyerte meg.
„Sportot űzünk belőle”
A szervezők egyértelmű célja, hogy a nemzetgazdasági szempontból is kiemelt fontosságúnak számító informatikai szakmát népszerűsítsék és annak sokoldalúságát minél szélesebb körrel megismertessék. .
Az idei verseny jelszava a „Sportot űzünk belőle”, ezért egy olyan jól ismert sportolót szerettek volna megnyerni fővédnöknek, akinek a kiemelkedő sportteljesítménye mellett van kapcsolódása, affinitása a műszaki területekhez is. Így esett a választás a világ- és Európa-bajnok, olimpliai ezüstérmes úszó Cseh Lászlóra, aki örömmel vállalta a felkérést.
“Nyolcéves korom óta érdekel a számítógépek világa, igaz, sokáig csak játszottam rajtuk, a programozás iránti érdeklődésem később alakult ki. Az, hogy valaki értsen a fejlesztéshez mára lassan ugyanolyan fontossá válik, mint régebben a számítógép-kezelés. Éppen ezért, amikor azon gondolkodtam, hogy milyen irányba tanuljak tovább, egyértelmű volt számomra, hogy az informatikával, illetve az ahhoz közel eső tanulmányokkal nem lőhetek mellé. Így esett a választásom a műszaki menedzser szakra, amelyen a programozás alapjaival is megismerkedtem. Ma már az élet számos területén lehet használni ezt a tudást, az utóbbi időben elkezdtem foglalkozni az otthonom “okosításával”, például hogy a redőnyöket vagy a villanykapcsolókat hangvezérléssel lehessen irányítani. Ezeket a hobbi projekteket nagyon élvezem, az elektronika kifejezetten elkezdett érdekelni, a programozással összekapcsolva hasonlóan izgalmas feladatokban lehet kamatoztatni az ismereteket. Sportolóként megtanultam, hogy folyamatos fejlődés, tanulás nélkül pillanatok alatt lemaradhatunk, műszaki menedzser tanulmányaim révén pedig pontosan látom, hogy mindezek elengedhetetlenek az informatika területén is. Az Országos IT Megmérettetés több mint két tucat témakört feldolgozva remek lehetőség minderre, ráadásul minden versenyző megmutathatja magát, egy jó eredménnyel kitűnhet mások közül” - avatott be saját tapasztalataiba Cseh László.
Az idei üzenet tehát lényegében azt fejezi ki, hogy a verseny és kategóriái olyanok, mint egy-egy sportág: keresik a legjobbakat, és azokat, akiknek az IT iránti szenvedélyük és kitartásuk olyan, mint a sportolók sport iránti szenvedélye.
A nevezés teljesen ingyenes, a főnyeremény pedig a Huawei prémium kialakítású MateBook-ja: az ultravékony, bivalyerős és strapabíró notebook otthoni és üzleti felhasználásra is kiváló társ lesz.
A versenyen választható kategóriák és szakmai hitelesítőik
- .NET fejlesztés C# nyelven – DXC Technology
- Adattárház elemzés – BCS Business Consulting Services
- Akadálymentes weboldalak - Web25 - Edelényi Zsolt
- Angular frontend fejlesztés- TCS TATA Consultancy Services
- Beágyazott rendszerek (C) – Robert Bosch Kft.
- C++ programozás – Szalkai Balázs, a 2020-as Megmérettetés abszolút győztese
- Cloud Engineering – IBM
- Cyber security – Continental
- Csapatkategória – Training360 Kft.
- DevOps – EPAM
- Hálózati ismeretek – Deutsche Telekom IT Solution
- Hatékony JAVA programozás – MSCI
- Ipar 4.0 C# .Net alapokon – Semilab Zrt.
- Ipari hálózatok – Com-Forth Kft.
- IT Biztonság- EURO ONE Számítástechnika Zrt.
- Java 11 – IBM
- Konténerizáció (Kubernetes) – Nokia
- Linux rendszerfejlesztés és üzemeltetés – One Identity – Quest Hungary
- Nyelvfüggetlen programozás és adatbáziskezelés – SAP Hungary Kft.
- Probléma-analízis enterprise rendszerekben – AdNovum Hungary Kft.
- Python backend fejlesztés – Cambridge Mobile Telematics
- React.js – Accenture
- Térinformatika – Ulyssys Kft.
- Tesztautomatizálás – EPAM
- Windows / Microsoft Server üzemeltetés – Training360 Kft.
Kapcsolódó cikkek
- Idén csapatok jelentkezését is várják hazánk legnagyobb informatikai versenyén
- Finn multi vásárolta meg a HCC Embedded Kft.-t
- Magyarországon terjeszkedik a piacvezető, finn multinacionális IT-cég
- A Deutsche Telekom IT még magasabbra teszi a lécet a DevOps-transzformációban
- Újabb diáklányok kapnak támogatást, hogy akár programozók is lehessenek
- Magyar ezüstérem a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Öt érmet is elhoztak a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiájáról
- IT területen gyorsan kapnak magasabb pozíciót és fizetést a karrierváltók
- Pandémiás dominóhatás súlyosbítja az IT szakemberhiányt
- Ingyenes informatikai képzések várják az álláskeresőket