Jobban vĂ©di a felhasznĂĄlĂłk Ă©rdekeit az Ășj szerzƑi jogi törvĂ©ny

Az online platformok mƱködését szigorúbban szabályozza, a felhasználóikat pedig jobban védi a most életbelépƑ, módosított szerzƑi jogi törvény. A modernizált jogszabály jelentƑsége abban rejlik, hogy több ponton is megkönnyíti a tartalmakhoz való hozzáférést és azok felhasználását, miközben meg is erƑsíti a szerzƑk és jogosultak helyzetét ebben a környezetben.

A változások elsƑ lépését a pandémia miatt már tavaly megtette a kormány, hiszen új szerzƑi jogi szabályokra volt szükség a digitális távoktatás érdekében. A frissített törvény két uniós irányelv átültetésével új szabad felhasználási lehetƑséget nyújt a kutatási célú szöveg és adatbányászat tekintetében is, továbbá bevezeti a paródia kivételt (utóbbi azt jelenti, hogy egyes szerzƑi jogi tartalmak paródia céljából szabadon átdolgozhatók, lesznek az eredeti mƱ alkotójának engedélye nélkül is). A törvénymódosítás a szerzƑket és elƑadómƱvészeket jobb szerzƑdéses pozícióba is hozza, amikor gondoskodik a méltányos díjazásukról és a felhasználók általi megfelelƑ tájékoztatásukról. Június 1-tƑl hatályosak azok a szabályok is, amelyek révén a könyvtárak, archívumok a gyƱjteményük részét képezƑ, kereskedelmi forgalomban nem elérhetƑ mƱveket könnyebben digitalizálhatják és tehetik elérhetƑvé online.

 

 

„Az 1999-es szerzƑi jogi törvényt közös munkával a mai, digitális korhoz igazította az Igazságügyi Minisztérium és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala.  A jogszabály elavult részeit felülvizsgáltuk, míg a napjaink szerves részét képezƑ online világ szerzƑi jogi viszonyait pedig egyértelmƱvé tettük a módosításokkal. Ezzel igazságosabb és a szerzƑk, felhasználók érdekeit jobban védƑ jogszabály lépett életbe, amelynek szükségességét jól jelzi, hogy a parlamenti képviselƑk jelentƑs többsége is a módosítás mellett érvelt” – hangsúlyozta Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese.

 

Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke szerint „A szerzƑi jogi rendszer igazságosságának elƑmozdítása a nagy internetes platformok térnyerése miatt vált szükségessé. A módosított törvény arra kötelezi a közösségi platformokat, hogy a rájuk feltöltött tartalmak, vagyis zenék, videók felhasználásáért fizessenek megfelelƑ jogdíjat az azokat elƑállító jogosultaknak. A törvény új rendelkezései alapján például egyértelmƱvé válik, hogy a nem üzleti célú zenefelhasználások után a feltöltƑ személyeknek nem kell fizetniük” – fogalmazott.

 

A módosítások az uniós reformon túlmutatva, az elmúlt években felmerült gyakorlati szinten megfogalmazódott problémákra, tapasztalatokra alapozva bizonyos további pontokon is kiegészítik a hatályos szerzƑi jogi szabályozást. Ezek közé tartozik a magáncélú másolás modernizációja (pl. teljes könyv csak kézírással való kizárólagos másolhatóságának eltörlése), valamint az idézés alkalmazhatóságának kitágítása vagy az online szerzƑdéskötés szerzƑi jogi környezetre adaptálása.

 
 
 

KapcsolĂłdĂł cikkek

 

Belépés

 

 

RegisztrĂĄciĂł