Világhírű 6G és Tactile Internet szakértő a BME Innovációs Napján
2021. május 28.
A mesterséges intelligencia és az 5G technológia a központi témái a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja által szervezett, június 9-i Innovációs Napnak. A rendezvényen megszólalnak a műegyetemi ökoszisztéma legfontosabb ipari szereplői - a Siemens Zrt., a Rolls-Royce Hungary Kft., a Nokia Solutions and Networks Kft., a Magyar Villamos Művek Zrt. és a Richter Gedeon Nyrt. - is bemutatják egyetemi fejlesztéseiket. Frank Fitzek professzor pedig, a Drezdai Műszaki Egyetem 5G laborjának vezetője nem csak az 5G, hanem a 6G és a Tactile Internet világába is bevezeti a hallgatóságot.
Különleges szakmai programmal várja a BME az innováció iránt érdeklődőket június 9-én. Az Innovációs Nap célja, hogy bemutassa az egyetemen zajló legfontosabb nagyvállalati fejlesztéseket és a legújabb kutatási eredményeket. A rendezvény bepillantást enged az innovációs trendekbe, az aktuális ipar-egyetem kutatási témákba és azok eredményeibe.
A rendezvény keynote előadója Frank H. P. Fitzek professzor, a Drezdai Műszaki Egyetem kommunikációs hálózatok tanszéke és az 5G Lab Németország vezetője. Frank Fitzek a digitális kommunikáció vezető innovátora és a BME tiszteletbeli doktora is a Wandelbots nevű startup társalapítója, aki munkatársaival a Tactile (tapintható) Internet technológiával robotok tanítására használható rendszer fejlesztésén dolgozik, mely a közepes méretű vállalkozások számára is elérhetővé teszi a gépi tanulást, mégpedig egy érzékelőkkel ellátott „intelligens ruha” fejlesztésén keresztül, ami egyfajta technikai hídként továbbítja az emberi mozgásokat a robot számára.
Az élenjáró kutatások mellett a Drezdai Műszaki Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 2020-ban közös doktori képzésről írt alá megállapodást. Ez lehetővé teszi, hogy közös témavezetéssel, magyar és német doktori hallgatók kutassák a kommunikációs technológiák ezen gyorsan változó, stratégiai területét.
A BME FIEK célja, hogy konkrét projektek eredményein keresztül mutassa meg az egyetemben rejlő, nemzetgazdasági szinten is jelentős innovációs potenciált. A 21 ezer fős oktatói-hallgatói közösség által képviselt tudás, a mintegy 30 ezer négyzetméteren kiépített laboratóriumi háttér és az állami-, vállalati-, és nonprofit kapcsolatrendszerből származó tőke teszi hatékony innovációs platformmá a Műegyetemet. A BME KFI kapacitása évről-évre bővül, új laborok épülnek, számos izgalmas projekt és együttműködési lehetőség áll a műszaki tudományok iránt érdeklődő hallgatók, szakemberek és a vállalkozások előtt. Az Innovációs Nap alkalmat ad arra, hogy ez a színes paletta azok számára is láthatóvá váljon, akik eddig részleteiben nem ismerték az egyetemmel való együttműködésben rejlő lehetőségeket.
A rendezvény első felében a FIEK projekt szereplőinek szemszögéből ismerhetjük meg az ipar-egyetem projektek innovációs jelentőségét. Az egyetem nagyvállalati partnerei - a Siemens Zrt., a Rolls-Royce Hungary Kft., a Nokia Solutions and Networks Kft., a Magyar Villamos Művek Zrt., és a Richter Gedeon Nyrt. - vezetői és az egyetemi szakmai vezetők számolnak be a tapasztalataikról. Ezután Frank Fitzek élőben jelentkezik Németországból, angol nyelvű előadásának fókuszában pedig az 5G, a 6G és a Tactile Internet áll majd.
Az Innovációs Nap második felében megtudhatjuk, hogyan folytatódnak a nagy innovációs projektek a BME-n, merre tart például a mesterséges intelligencia, az autonóm járművek és a kvantumszámítógépek fejlesztése, mindegyikük különösen jelentős lendületet véve a Nemzeti Laboratóriumok keretében. A nagy projektek után az egyetem tudástranszfer tevékenységéről lesz szó, bemutatkozik a Hungarian Startup University Program (HSUP) és Magyarország egyik első egyetemi startup inkubátora is. A BME Z10 Inkubátor évente kétszer indít akcelerátor programot, melyben hallgatói startupokat segítenek a piacra lépésben. 2021 májusig közel 200 vállalkozási ötlettel jelentkeztek a hallgatók és 15 startup kapott 1.5 Mrd Ft összértékű befektetést. A Műegyetem fontosnak tartja, mindezt kibővítve azt is, hogy segítsen a startupoknak megvédeni az általuk létrehozott szellemi tulajdont. Az eseményen így szó lesz az iparjogvédelem fontosságáról és arról is, hogy a BME milyen gyakorlati segítséget nyújt a szabadalmazásban és jogvédelemben az innovátorok számára.
Az érdeklődők előzetes regisztrációt követően ingyenesen tudnak csatlakozni az online, streamelt eseményhez, ami június 9-én tíz órától délig tart.
Kapcsolódó cikkek
- Mesterséges intelligencia: az IT biztonsági szakemberek szuperereje
- Vanda már chatelni is tud
- A vezeték nélküli AirPON rendszerrel akár harmadára csökkenhet a hálózat kiépítésének ideje
- A Huawei új technológiájával sokkal gyorsabban juthat el a szélessávú internet minden otthonba
- Jelentős megtérülést hoznak a technológiai beruházások
- A járvány felgyorsította az 5G és Wi-Fi 6 fejlesztéseket
- Az 5G kutatásában működik együtt a Magyar Telekom Csoport és a győri Széchenyi István Egyetem
- Az 5G-t kutatja a Telekom és a győri egyetem
- Mesterséges intelligenciával és adatelemzéssel küzdenek az erdőirtás ellen
- Közel 400 millió forintos bevétellel zárta a tavalyi évet a SentiOne