A BME Oracle felhőszolgáltatásokkal gyorsítja fel kutatásait
2021. május 6.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) az Oracle felhőjével valósítja meg integrált kutatástámogatási rendszerét, melynek keretében a különféle egyetemi karok rugalmasan juthatnak hozzá a kutatásaikhoz szükséges számítási kapacitáshoz.
A BME, a hazai kutatás-fejlesztés meghatározó felsőoktatási intézménye, változatos területeken folytat élvonalbeli kutatásokat. Ezekhez sikeresen használja az Oracle felhő olyan speciális szolgáltatásait, mint például a nagy teljesítményű számítástechnika (High Perfomance Computing, HPC), virtuális gépek és GPU erőforrások.
A nagy számítási igényű kutatások támogatására a világ egyetemein egyre elterjedtebb a felhőszolgáltatások alkalmazása. Tíz-húsz évvel ezelőtt, ha egy szervezet élvonalbeli számítástechnikát szeretett volna használni, saját adatközpontot kellett építenie. Ma már rugalmasan, a felhőből elérhető a számítási kapacitás, amely jobban megfelel az egyetemi kutatások egyenetlen terhelési igényének és kényelmes, mégis költséghatékony erőforrásmenedzsmentet tesz lehetővé.
A nyilvános felhőkben nagyobb valószínűséggel vannak a legújabb, legerősebb CPU és grafikus feldolgozó chipek, mivel a gyártók folyamatosan új hardvert adnak az adatközpontjaikhoz. Így a kutatásokhoz mindig a legfrisebb technológiák állnak rendelkezésre, anélkül, hogy az egyetemeknek hatalmas beruházásokat kellene eszközölniük újra és újra.
A BME változatos kutatási területeken használja az Oracle felhőszolgáltatásait. A kutatási területek között szerepel:
• mély neurális hálózatok tanítása,
• deep learning alapú beszédszintézis,
• fehérjeszintézis,
• neurális hálók tesztelése önvezető járművekhez, autonóm robotokhoz,
• biokémiai kutatások.
Az Oracle nagy teljesítményű számítási, tárolási és grafikus chipeket kínál a kutatóknak felhőszolgáltatásként. A rendelkezésre álló keretből az egyetem rugalmasan biztosíthat számítástechnikai erőforrást a különböző karok és kutatási projektek számára, majd a költségeket is egyszerűen, a felhaszált erőforrások arányában tarthatja nyilván belső elszámolásában.
„Nemzetközi színvonalú műszaki oktatás és kutatás nem képzelhető el korszerű infrastruktúra nélkül. Napjainkban az informatikai szolgáltatások és a számítási kapacitás ennek az infrastruktúrának a meghatározó elemei. A BME kutatási területeinek változatos informatikai igényeihez jól illeszkedő megoldásokat kínál az Oracle felhőszolgáltatása, legyen szó hálózatkutatásról, képfeldolgozásról, beszédszintézisről vagy gyógyszermolekula-modellezésről”- mondta el Balogh József, a BME Informatikai Igazgatóságának igazgatója.
„A rendelkezésre álló szinte korlátlan számítási kapacitás, és a párhuzamosan futtatott kutatások jelentősen felgyorsítják a tudományos eredmények megszületését. Olyan technológiák, mint a felhőből elérhető nagy számítási teljesítmény, a gépi tanulás és az autonóm rendszerek egyre jelentősebb szerepet játszanak a tudományos világban. Nagyon örülök neki, hogy a világ számos jelentős egyeteme mellett Magyarország első számú műszaki felsőoktatási intézménye is igénybe veszi az Oracle felhőszolgáltatásait, tovább erősítve ezzel vezető kutatóegyetemi pozícióját is” – tette hozzá Reményi Csaba, az Oracle Hungary cégvezetője.
Kapcsolódó cikkek
- Világszinten eredményesek a magyar kutatónők, de nincsenek elegen
- Az Oracle felhőtechnológiája segíti a SailGP versenyzőit
- Az Oracle felhőjében folyik a MÁV-Volán-csoport jegyértékesítő rendszerének fejlesztése
- Forradalmi újítás a visszérsebészetben
- A Műegyetem a régió vezető egyetemi 5G kutatás-fejlesztési központja
- Ismét egyetemisták gyűjtik össze a mérnöki szakma nagyjait
- A Red Bull Racing Honda és az Oracle közösen emelné új szintre az adatelemzést a Formula-1-ben
- Elérhetővé vált az Oracle autonóm adattárházának új generációja
- Hibrid hajtásmodell, naperőmű tesztelés, nanoszálas gyógyszertechnológia
- Az Oracle bejelentette 2021-es pénzügyi évének harmadik negyedéves eredményeit