A BIM lehet a magyar építőiparban új korszakot nyitó varázsige
2021. április 17.
A szakmai háttérről a karon megalakult BIM oktatói közösség gondoskodik, a gyakorlati képzésbe bevonják a Műegyetem vállalati partnereit. Régóta fennálló piaci igény alapján jött létre képzés a BME-n, nem volt eddig a hazai felsőoktatásban az elméletet és gyakorlatot is magába foglaló oktatás ebben a témakörben.
Mi az a BIM?
A BIM angol betűszó, a Building Information Modeling, magyarul építmény-információs modellezés kezdőbetűiből áll össze. A kifejezés azt a világ építőiparában rohamosan terjedő eljárást, a résztvevők együttműködésén alapuló, digitális megoldásokra és valós idejű információcserére alapozott munkamódszert takarja, amely növeli a hatékonyságot, csökkenti a költségeket. A BIM használatával egy épület teljes életciklusa végig kísérhető, pontosan dokumentálható, a tervezési folyamattól kezdve az üzemeltetésen át a teljes felújításig vagy a lebontásig.
Kihívások a hazai építőiparban
A koronavírus-járvány várható enyhülésével gyorsan magára találó és ismét növekedési pályára álló magyar építőiparban az iparági szakértők és a szakmai felmérések szerint a képzett munkaerő hiánya mellett a technológiai lemaradás akadályozhatja a fejlődést. Biztató jel, hogy Magyarországon ma már BIM alapon tervezik a nagy beruházásokat, a digitalizáció már elérte a tervezési és a logisztikai területet, a kivitelezésben azonban még kevésbé van jelen. Komoly feladatok vannak még az adatgyűjtésben és digitalizációban, de amint ennek is lesz eredménye, már képes lesz fejlődni és hatékonyságot növelni az építőipar.
A lehetséges megoldás
Az építőipari és épületüzemeltetési folyamatok (a kivitelezést is beleértve) digitalizációjában azok a széles körben elterjedt, könnyen kezelhető szoftverek, alkalmazások jelentik a kézenfekvő megoldást, amelyek a BIM valamennyi előnyét képesek kihasználni.
„Ma már nem kell fotókat küldözgetni, telefonálgatni, e-maileket váltani akkor, ha a kivitelezési folyamatban esetleg változtatni kell a 3D-ben elkészített eredetei terveken egy építkezésen. A megfelelő alkalmazás használatával ezeket az információkat már magukban a tervekben is fel tudják tüntetni, meg tudják osztani egymással az adott projekt résztvevői, amivel időt és pénzt takarítanak meg” – mondja Simon Szilárd, a bécsi székhelyű, a világ 46 országában több mint 10 ezer ügyféllel és csaknem 100 ezer felhasználóval rendelkező PlanRadar magyarországi részlegének vezetője. Az alkalmazásoknak köszönhetően a felhasználók jelentősen csökkenthetik az adminisztrációra, valamint a hibák feltárására és elhárítására fordított időt, amivel növelik a hatékonyságot, javítják a minőséget. Az átállás nem megy varázsütésre, de a BIM nem is varázsige, hanem a hosszútávú megoldás a hazai építőipar gondjaira.
Kapcsolódó cikkek
- Envision Forum: minden iparágban értéket teremt a digitalizáció!
- Ezek a trendek határozzák meg a logisztika jövőjét
- A PlanRadar felpörgetné a magyar építőipar digitalizációját
- Frissítette épületfelügyeleti szoftverét a Siemens
- Zen.com: sajátos fogyasztótípust hozott létre az online kereskedelem robbanásszerű növekedése
- Digitalizálással enyhíthető az ivóvízszektorra nehezedő nyomás
- A túlélés záloga lehet a jól digitalizált humán erőforrás menedzsment
- Az elvárások hajtják, a munkaerőhiány fékezi a digitális transzformációt
- Az online értékesítést fejlesztik a digitalizációban élen járó bankok
- A Dell Hybrid Client még nagyobb rugalmasságot nyújt a munkában