Ismét våltozik a NAV online adatszolgåltatåsi kötelezettség
2020. december 27.
2021. január 1-jétĆl a cégeknek és az egyéni vállalkozóknak már a magánszemélyek részére kiállított számlákat is jelenteni kell a NAV-nak, ami újabb lökést adhat az online számlázásra való átállásnak. A K&H tapasztalatai alapján a július 1-jén érvénybe lépĆ online adatszolgáltatási kötelezettségre a kkv-k többsége fel volt készülve - mivel 57 százalékuk ezt megelĆzĆen is rendelkezett online számlázó programmal. A Számlázz.hu autokassza szolgáltatással eddig több mint 2,7 ezer K&H ügyfél szinkronizálta bankszámláját, de a jövĆ évi változás hatására várhatóan még többen használják majd ki az online számlázás és az online bankolás összekapcsolása nyújtotta elĆnyöket.
Új határidĆ közeleg a kis- és középvállalkozások számára az online adatszolgáltatás terén. Amíg július 1-jétĆl kizárólag az adószámos magánszemélyek, egyéni vállalkozók és vállalkozások számára kiállított számlákat kellett a NAV-hoz beküldeni, addig 2021. január 1-jétĆl már minden magánszemélynek kiállított számlát is jelenteni kell az adóhatóságnak. „A szabályozás arra ösztönözte a kkv-kat, hogy online számlázó programot alkalmazzanak, mivel így egyszerƱbb megfelelni az elĆírásnak, ezért a legutóbbi K&H kkv bizalmi index kutatásban megvizsgáltuk, hogy mit tapasztaltak az érintett cégek az átállással és az online számlázó programok használatával kapcsolatban” – mondta el Kökény Roland, a K&H kkv szegmens marketing vezetĆje.
Könnyen vették az akadályokat a kkv-k
A cégek nagy részének nem okozott különösebb változást a július 1-jétĆl életbe lépĆ kötelezettség, ugyanis a kutatásban részt vevĆ vállalkozások több mint fele (57 százalék) már a szabályozást megelĆzĆen is rendelkezett online számlázó programmal, és csupán ötbĆl egy kkv (19 százalék) tért át az online számlázásra, kifejezetten a törvényváltozás miatt. A válaszadók 11 százaléka viszont továbbra sem használja ezt az eszközt, és csak online adatot szolgáltat a NAV felé.
A NAV online regisztráció kapcsán sem akadt komolyabb problémája a vállalkozóknak, csak minden ötödik válaszadó jelezte (21 százalék), hogy körülményes volt számára a regisztráció folyamata. Az új adatszolgáltatási elĆírás a kkv-kra inkább pozitív hatást gyakorolt. Majdnem harmaduk (27 százalék) szerint az online számlázással ellenĆrizhetĆbbé váltak a partnerektĆl befogadott számlák, 21 százalékuk szerint pedig egyszerƱbbé és gyorsabbá vált a számlázás folyamata. A negatív hatásokra vonatkozóan a legtöbben a megnövekedett adminisztratív terheket említették (20 százalék).
Tovább nĆhet a digitális megoldások népszerƱsége
„A kötelezĆ NAV adatszolgáltatás kapcsán fokozott érdeklĆdést tapasztaltunk a kkv-k részérĆl az online számlázás iránt. Ezt jól szemlélteti, hogy már több mint 2,7 ezer vállalkozói ügyfelünk, több mint fél millió számláját szinkronizálta a Számlázz.hu autokassza szolgáltatással. A bankszámla és a számlázó program összekapcsolása által, a bejövĆ átutalások és a kiállított számlák párosítása automatikusan megtörténik és jelentĆsen lecsökken az adminisztrációval töltött idĆ. Így ezen ügyfeleink már maximálisan ki tudják használni az online számlázás és bankolás elĆnyeit. Arra számítunk ezért, hogy a jövĆ januártól érvénybe lépĆ szabályozás további lökést adhat ennek a digitalizációs folyamatnak” – foglalta össze a tapasztalatokat Kökény Roland. Az adatszolgáltatásra felkészülni még mindig nem késĆ, ugyanis az adóhatóság 2021. március 31-ig szankciómentes idĆszakot biztosít az érintetteknek az átállásra.
Változások jönnek az online kasszával rendelkezĆk számára is
Az online kasszával rendelkezĆ kereskedĆknek azonban nem sok idejük maradt arra, hogy eleget tegyenek a 2021. január 1-jétĆl életbe lépĆ szabályozásnak, miszerint kötelezĆ elektronikus fizetési módot is - POS terminálon keresztüli vásárlást vagy azonnali forintátutalást - lehetĆvé tenni a vevĆk számára. „Az intézkedésnek számos pozitív hozadéka lehet, például a vásárlás gördülékenyebbé, gyorsabbá válhat, elkerülhetĆ a sorban állás és a készpénz érintése, ami a járvány következtében kifejezetten fontossá vált” – tette hozzá a szakember. Ugyanakkor a változás nem csak a vevĆket és a kereskedĆket érintheti pozitívan, hanem piaci bĆvülést is jelenthet. Az MNB jelentése alapján ugyanis 2019 végén mintegy 66 ezer online kassza mellett nem állt még rendelkezésre bankkártyás fizetés. Így nem meglepĆ, hogy a K&H ügyfélkörében a törvényjavaslat júniusi elfogadása után nagyobb dinamikával, 7 százalékkal növekedett az értékesített POS terminálok száma.
KapcsolĂłdĂł cikkek
- LezĂĄrult az e-sport versenyszezon
- A SzĂĄmlĂĄzz.hu-nĂĄl közel szĂĄzezer vĂĄllalkozĂĄs regisztrĂĄlt jĂșniusban
- Közel szĂĄzezer vĂĄllalkozĂĄs tĂ©rt ĂĄt online szĂĄmlĂĄzĂĄsra jĂșniusban
- Szerdåtól nem kell többé kézi szåmlatömb
- Hasznot is hoz a cégeknek a NAV adatszolgåltatås
- MĂĄr elĂ©rhetĆ az azonnali fizetĂ©si QR-kĂłd
- Percekkel rövidĂŒlhet a szĂĄmlafizetĂ©s
- DĂjmentes szolgĂĄltatĂĄsokat tesz elĂ©rhetĆvĂ© a SzĂĄmlĂĄzz.hu
- A szĂĄmlĂĄzĂĄs is home office-ra hangolhatĂł
- Kilenc hazai nagybankkal kapcsolódik össze a Billingo