Online konferenciát tartott az Okos Jövő Innovációs Klaszter
2020. december 9.
A tavaszi sikeres együttműködés folytatásaként november 25-én újabb közös konferenciát tartott a budapesti Brit Nagykövetség, az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Okos Jövő Innovációs Klaszter. Az esemény egyedülálló lehetőséget kínált a brit energetikai ökoszisztéma megismerésére, a résztvevők első kézből értesülhettek a hidrogén területét érintő legújabb technológiai fejlesztésekről, valamint az innovatív megoldások közlekedésben történő alkalmazásáról.
Dr. Kaderják Péter, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár, Paul Fox, magyarországi brit nagykövet és Bertalan Zsolt, az Okos Jövő Innovációs Klaszter elnöke "Second Energy Innovation Conference. Focus: hydrogen – Második energetikai innovációs konferencia, fókuszban a hidrogén” címmel szervezett exkluzív konferenciát az energetikában érdekelt vállalatok részére. Az angol nyelvű, online eseményen ismét számos előadó prezentációit hallgathatták meg az érdeklődők.
Szó volt többek között a hidrogéngazdaság különböző területeit érintő folyamatokról, legyen szó termelésről, felhasználásról vagy tárolásról.
A konferencián bemutatásra került a HydroFLEX, az első hidrogénüzemű vonat az Egyesült Királyság fővonali vasúthálózatán, amelyben az áramellátás egy akkumulátorral kombinált hidrogén üzemanyagcellából származik.
Az előadók a rendkívül alacsony károsanyag-kibocsátású haszongépjárművekhez kapcsolódó gyakorlati megoldásokról is beszámoltak. Tapasztalatok szerint a hidrogén a legjobb ár-érték arányú, és – nem utolsó sorban – már ismert módszer a széndioxid-kibocsátás csökkentésére, amely kompromisszumok nélküli eredményt hozhat a városi vezetésben.
Nem csupán a közlekedést érintő témákat járták körbe, hiszen a hidrogén a közeljövőben minden szektorban fontos szerepet kap, az okos rendszerektől kezdve, az energiatároláson át, a dekarbonizációs ütemtervekig. Kijelenthetjük, hogy a hidrogén fontos szerepet fog betölteni az Egyesült Királyságban a 2050-es nettó nulla cél elérésében. Az elhangzottak szerint a dekarbonizált energiarendszerekre való áttéréshez a hidrogént mind üzemanyagként, mind energiahordozóként kell használni.
Az Egyesült Királyság innovációs programjának célja, hogy 2030-ra felgyorsítsa az innovatív tiszta energiatechnológiák forgalmazását. A hidrogén segíti a villamosenergia- és a hőhálózatok egyetlen kombinált hálózatba történő integrálását, így a telekommunikációs hálózatokkal való további integráció végül „intelligens energiahálózatot” hozhat létre.
2020 bevált formulája: az online konferencia
Az áprilisi eseményhez hasonlóan a második konferencia is Microsoft Teams-en keresztül zajlott. „Míg a tavasszal a koronavírus-járvány miatt hozott szigorító korlátozások miatt komoly szervezést igényelt az esemény online térbe ültetése, az őszi konferenciát a kezdetektől fogva így terveztük. Az Okos Jövő Innovációs Klaszter célja, hogy egy olyan információs porondot biztosítson, amely összehozza az energetikában érdekelt állami, piaci és a magánszektor szakmai szereplőit. Idén számunkra is új kihívást jelentett, hogy a személyes kapcsolatépítést szinte teljes mértékben felváltotta az online világ, de a budapesti Brit Nagykövetséggel és az Innovációs és Technológiai Minisztériummal közösen szervezett konferenciáink remek alkalmat teremtettek arra, hogy a résztvevők megosszák egymással a legújabb technológia fejlesztéseket” – mondta el Bertalan Zsolt, az Okos Jövő Innovációs Klaszter elnöke.
A konferencián az alábbi előadók vettek részt:
- Richard Shackleton – Brit Nagykövetség, misszióvezető-helyettes
- Dr. Kaderják Péter – Energia- és Klímapolitikáért felelős államtitkár
- Wendy Morton – Európai Szomszédságért és Amerikáért felelős miniszter
- Jash Rughani – Ryse Hydrogen (Wrightbus), Üzletfejlesztési és stratégiai szövetségek
- Alex Burrows – Birmingham Vasúti Kutatóközpont és Oktatóközpont, igazgató
- Kevin Kinsella – ERM, vezető partner (Energy Transition)
- Nicola Smith – ULEMCo, üzletfejlesztési vezetője
- Mark Neller – UKIMEA, energiaügyi vezető, Arup
- Nill Ireland – Logan Energy, vezérigazgató
- Dr. Prem Mahi – Mott MacDonald, fejlesztési és innovációs igazgató (energiaügy)
- Andrew Barroso – Deloitte, energia, erőforrások és ipari igazgató
- Kriston Ákos – Magyar Földgáztároló Zrt., igazgató
- Bertalan Zsolt – Okos Jövő Innovációs Klaszter, elnök
- Lengyel András – Okos Jövő Innovációs Klaszter, titkár
Kapcsolódó cikkek
- A magyar klaszter Kínáig menetel
- A magyar klaszter Kínáig menetel
- A Bravogroup 50% tulajdonrészt szerzett a PV Napenergiában
- Jelentős napenergia céggel bővült a Bravogroup portfóliója
- Mire van szükségük a gyerekeknek a digitális oktatásban?
- Az okos vállalatoké a jövő a pandémia után
- Újraindítás helyett újragondolás
- Online konferenciát rendez a Neumann Társaság
- Az ABB várja a 2021-es Női Mentorprogramjára pályázó egyetemi hallgatókat
- Ismét lehet pályázni az ABB Női Mentorprogramjára