Megéri munkahelyi egészségprogramra költeni? Mennyit nyerhet ezzel egy vállalat?
2020. november 30.
A munkahelyi egészségügyi problémákra Magyarországon sok esetben a kötelező foglalkozás-egészségügyi ellátás a válasz. Ez gyakorlatilag a jogszabályban előírt üzemorvosi vizsgálatokat jelenti. Ugyanakkor egyre több cég igyekszik ennél többet nyújtani a munkavállalóknak sportnapok, ergonómiai fejlesztések, szűrések formájában. Ezek ugyan kevésbé költséges megoldások, mint egy vállalati egészségprogram elindítása és fenntartása, ám pozitív hatásuk és hasznuk is jóval szerényebb.
Globális trend, hogy növekszik a vállalati egészségprogramok népszerűsége, és ma már itthon is egyre több munkáltató vág bele ilyenek elindításába. De valós választási lehetőséget kínálnak ezek az egészségprogramok? És ami ennél is fontosabb: milyen megtérüléssel számolhat egy cég, ha bevezeti valamelyiket? Cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük a választ Dr. Fügedi Gergely, a Fitpuli operatív igazgatójának segítségével.
Pénz beszél: a vállalati egészségprogramok megtérülése számokban
A megfelelően megtervezett, tudományos eredményeken alapuló, kellő ideig fenntartott egészségprogramok megtérülése az eddigi tapasztalatok és kutatások alapján egyértelmű. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Brit Szívgyógyászati Társaság és a Rand Corporation egymástól függetlenül lefolytatott kutatásai szerint például minden befektetett dollár (vagy font) minimum 1,5 dollárt (fontot) fialt - de ez a szám akár 4,2-ig növekedhet.
Ezzel összhangban van a WHO egyik tanulmányának eredménye, amely szerint a hatékony egészségprogramok révén 27%-kal mérsékelhető a betegség következtében fellépő hiányzások száma. Mindez pedig 5-11%-kal is növelheti a termelékenységet egy, a Management Science című tudományos folyóiratban publikált 2018-as tanulmány szerint.
Meggyőző Ron Goetzel és munkatársainak 2016-os kutatása is, amelyben magas egészségkultúrájú vállalatok növekedési adatait hasonlították össze az S&P 500 tőzsdeindexben szereplő vállalatok növekedésével. (Ez utóbbi az amerikai részvénypiac 500 vezető nagyvállalatának részvényeit tartalmazza.) Az eredmények alapján 2000 és 2014 között az egészségtudatos vállalatok növekedése 3:1 arányban haladta meg az 500 vezető nagyvállalat bővülését. Jessica Grossmeier és munkatársai is elvégezték az összehasonlítást 2009 és 2015 között. Ők arra jutottak, hogy a hatékony egészségprogramokat működtető vállalatok 147%-kal körözték le a legjelentősebb amerikai cégeket.
Az egészségprogramok azonban nem csak a cégeknek, a dolgozóknak is hasznosak. Az egészségprogramokat bevezető cégek munkavállalói között ugyanis drasztikusan csökkent a krónikus betegségek előfordulása. Ezt az egyesült államokbeli munkaadókat tömörítő National Business Group on Health 2014-es felmérése is megerősíti.
A kutatás szerint a magas színvonalú egészségprogramot működtető vállalatok munkavállalói között:
- 25%-kal csökkent a túlsúlyosok,
- szintén 25%-kal a magas vérnyomással élők,
- 50%-kal a magas vércukorszintű, illetve cukorbetegek aránya,
- és a programokban részt vevő dolgozók 1 nappal kevesebbet töltöttek nem tervezett betegszabadságon.
Fitpuli: egy világszínvonalú egészségprogram, a hazai cégekre és dolgozókra szabva
Ma már Magyarországon is egyre több az olyan vállalat, amely a kötelező üzemorvosi vizsgálatok mellett többet is szeretne tenni dolgozói egészségéért. Számukra kínál praktikus és könnyen bevezethető megoldást a Fitpuli. Ez pedig egy olyan vállalati egészségprogram, amely összekapcsolja az üzemorvosi vizsgálatokat a vállalati, digitális egészségprogramba integrálja. Ez a kombinált, intelligens munkahelyi egészségprogram-szolgáltatás a nemzetközi és a hazai piacon is egyedülálló.
A Fitpuli további sajátossága, hogy egészségprogramjának kialakítása az életmódorvostan és a legújabb tudományos kutatások alapján történt – ebben szintén páratlan a vállalati egészségprogramok piacán. De mit is jelent ez?
Az életmódorvoslás az orovostudomány viszonylag új területe, melynek alaptézise, hogy a fejlett világ lakosságának fő egészségügyi problémáját az egészségtelen életmódból fakadó krónikus betegségek jelentik. Ezért ez a diszciplína a modern orvostudomány kutatási eredményein alapuló megelőzésre és gyógyításra összpontosít. Beleértve az olyan szokások bevezetését, amelyek összhangban vannak az egészséges életmóddal - és amelyek révén elkerülhetőek a leggyakoribb és legártalmasabb krónikus betegségek.
A Fitpuli lehetőséget ad:
- a betegség miatt kieső munkanapok csökkentésére,
- a nagyobb termelékenységre,
- a táppénzkiadások mérséklésére,
- a dolgozói elégedettség növelésére,
- és a bevezetésébe, működtetésébe fektetett források számszerűsíthető megtérülésére.
Lényeges ugyanakkor hozzátenni, hogy a megtérüléssel kapcsolatos várakozások akkor reálisak, ha egy egészségprogram valóban tudományos tényeken, kutatási eredményeken alapszik. Amennyiben egy vállalati egészségprogram - mint ahogyan a Fitpuli is - ilyen, a megtérülés további feltétele, hogy a munkáltató hosszabb távra, minimum 3-6 évre biztosítsa a program működését.
Kapcsolódó cikkek
- Új felülettel, új tartalommal a Samsung "egészség" alkalmazása
- Megújult "egészség" apllikáció a Samsung telefonokon
- Minden munkavállaló karrierjére pozitív hatással lehet a rugalmasság
- A járványhelyzet még inkább felértékeli a rugalmas foglalkoztatási formákat
- Különös kép a jövő dematerializált munkahelyeiről
- Így dolgozunk majd a jövőben?
- Partnerségbe lépett a DEKRA Akademie Felnőttképző Központ és a Qjob.hu
- Profi szakembert találni még nem volt ilyen egyszerű!
- Ingyenes szűrőprogram: egy digitális eszköz is okozhat nyak- és fejfájást
- Népszerű fényképrendszerező programok