Kutatók Éjszakája a SZTAKI-ban

A járványhelyzetre tekintettel idén online, élő bejelentkezés formájában tartják meg a Kutatók Éjszakáját a SZTAKI-ban. Kiderül, elveszik-e a robotok a munkánkat vagy hogy mire jó egy okosgyár. A virtuális látogatók megnézhetik, hogyan rajzol mesterséges intelligencia segítségével portrét a robot. Elmondják, miért nehéz robottal szétválogatni alkatrészdarabokat, mesélnek Eötvös Loránd Ság hegyi méréseiről, és a magyar internet kezdeteiről is.

A SZTAKI 2020-ban is részt vesz a Kutatók Éjszakáján: november 27-én 17:00-tól élő, online közvetítés keretében öt előadást tartanak a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet munkatársai. Kiderül, hogy miért bonyolult a portrérajzolás egy robotnak, megismételik Eötvös Loránd Ság hegyi méréseit, valamint bemutatkozik az első X-box – egy korai, magyar fejlesztésű hálózati eszköz –, ami még nem játékkonzol volt.

 

 

Az első előadásban arról lesz szó, mitől lesz okos egy gyár, hogyan kell egyáltalán felokosítani, és mire jó egy minigyár. Ezt követik az embernek könnyű, de egy robotnak nehéz feladatok bemutatói: portrérajzolás és alkatrészválogatás.

 

 

Virtuális sétát tesznek Eötvös Loránd Ság hegyi méréseinek helyszínén, majd megismertetik a SZTAKI első ötven évének hálózati hardverfejlesztéseit, jó pár, ma már relikviának számító eszköz is előkerül. 

 

 

Részletes program:

  • 17:00 Okosgyár kicsiben - apróknak és nagyoknak
    Előadó: Beregi Richárd
    Mi történik egy gyárban a színfalak mögött? Mitől okos egy gyár? Miért jó, hogy okos? Milyen jövőt tartogatnak az üzemek a dolgozóiknak? Ezekre, és ehhez hasonló kérdésekre kaphatnak választ a SZTAKI SmartFactory minigyárában a kíváncsiak.
  • 17:25 Egyszerű az embernek, bonyolult a robotnak I. - portrérajzolás
    Előadó: Cserteg Tamás
    Nem mindenki tud portrét rajzolni. Viszont a SZTAKI kutatói értenek a mesterséges intelligenciához és tudnak robotot is programozni, ezért építettek egy portrérajzoló robotot, ami rajzol helyettük. De vajon hogyan működik?
  • 17:50 Egyszerű az embernek, bonyolult a robotnak II. - gépkiszolgálás
    Előadó: Tipary Bence
    Emberként nem jelent gondot szétszórt tárgyakat elpakolni a helyükre. Robottal ez mégis mennyire lehet nehéz? Szükség van ilyesmire a gyárakban? Az autonóm gépkiszolgálás miértjeivel és technikai rejtelmeivel ismerkedhetnek meg az előadásban.
  • 18:15 Eötvös Loránd Ság hegyi mérései
    Előadó: Márkus Zsolt László
    A Ság tanúhegy Celldömölk fölött 279 méter magasan emelkedik. 1891-ben a hegy platóján Eötvös Loránd végzett méréseket a róla elnevezett torziós ingával. A program keretében interneten elérhető, fotó alapú gömbpanorámaképek segítségével Virtuális sétában és okostelefonos alkalmazásban elérhető GPS-alapú interaktív tematikus túrában mutatjuk be a méréssel kapcsolatos részleteket.
  • 18:40 Számítógép-hálózati fejlesztések a SZTAKI-ban 1971 és 1991 között
    Előadó: Manno Sándor
    Amikor az IBM már nem volt elég: a SZTAKI a vasfüggöny ellenére is befolyásolta a világ informatikai fejlesztéseit.

 

További információk:

A programok és az élő közvetítés linkje: https://www.sztaki.hu/kutatok-ejszakaja

Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/693026054948616

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció