Nyolc ország személyesen, hat ország online vesz részt a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
2020. augusztus 17.
Idén koronavírus-helyzet nyomán hibrid üzemmódban zajlik majd a Közép-Európai Informatikai Diákolimpia (CEOI) Nagykanizsán: nyolc ország diákjai személyesen, további hat csapat pedig az interneten keresztül kapcsolódik be az augusztus 23. és 29. között zajló programozás versenybe. A CEOI nemzetközi szinten is nagyon rangos megmérettetésnek számít: az ezen jó eredményt elérő diákok általában a további nemzetközi versenyeken is kiemelkedő eredményt érnek el.
Az idei CEOI a Neumann Társaság, az ELTE Informatikai Karának, illetve Nagykanizsa városának rendezésében, az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával zajlik, összesen tizenhárom ország részvételével.
A magyar mellett a cseh, szlovák, holland, német, lengyel és svájci csapatok személyesen vesznek részt a nagykanizsai diákolimpián, míg a járványhelyzet miatt az osztrák, olasz, szlovén, horvát, litván és román csapatok az interneten keresztül kapcsolódnak be a Batthyány Lajos Gimnáziumban zajló versenybe.
A CEOI régiónk legfontosabb informatikai tanulmányi versenye, amelyet 1994 óta rendeznek meg azzal a céllal, hogy fokozza a diákok érdeklődését az informatika és infokommunikációs technológiák iránt. Minden résztvevő ország négyfős, 20 évesnél fiatalabb, kimagasló programozási ismeretekkel rendelkező középiskolás diákokból álló válogatott csapatot indíthat - rendezőként Magyarország idén két csapat indítására is jogosult.
Köszönhetően annak, hogy a közép-európai régió országai mindig rendkívül jól felkészült csapatokat indítanak, a CEOI egy nemzetközi szinten is rangos versenynek számít, ahol kimondottan erős csapatok mérik össze tudásukat. Annak érdekében, hogy az indulók mellett a világ más országaiban élő diákok is összemérhessék tudásukat a versenyzőkkel, a www.codeforces.com oldalon augusztus 26-án (szerdán) és 28-án (pénteken) az érdeklődő diákok is megoldhatják az idei feladatokat.
Magyarországot a CEOI-n nyolc diák képviseli az idén
- Horcsin Bálint, a budapesti Németh László Gimnázium 11-edikes diákja
- Varga Péter, az Óbudai Árpád Gimnázium 11-edikes diákja
- Németh Márton Tamás, a nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium 9-edikes diákja
- Bukva Dávid Bertalan, a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium 11-edikes diákja
- Székely Milán, a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium 9-edikes diákja
- Tóth Gellért, az Óbudai Árpád Gimnázium 11-edikes diákja
- Szente Péter, a nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium 12-edikes diákja
- Szabó Kornél György, a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium 11-edikes diákja
A Közép-Európai Informatikai Diákolimpia az IOI, vagyis az UNESCO által is támogatott Nemzetközi Informatikai Diákolimpia előversenyének tekinthető, a CEOI-n való részvétel fontos mérföldkövet jelent a világméretű versenyre való felkészülésben.
Magyarország a CEOI egyik alapító tagja és többször adott már otthont a versenynek: 1995-ben Szegeden, 2001-ben Zalaegerszegen, 2005-ben Sárospatakon, 2012-ben pedig Tatán mérték össze tudásukat a régió országainak kimagasló versenyprogramozási ismeretekkel bíró középiskolásai. A magyar diákok hagyományosan jól szerepelnek a CEOI-n: az elmúlt huszonöt évben összesen ötvenhat érmet gyűjtöttek. A tavalyi versenyről diákjaink egy arany és három bronzéremmel térhettek haza. A verseny történetében 2019-ben szerzett először magyar diák abszolút első helyet: ő volt a legjobb az aranyérmesek között is.
Kapcsolódó cikkek
- Nekem 8(bit) – egy időre Szegedre költözik a tárlat
- Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
- Magyar oktatórobottal gyakoroltak a gyerekek Szegeden
- Robotikával erősít a Neumann Társaság
- Újdonságok a szegedi informatikatörténeti kiállításon
- Elkészült a magyar nyelvű mesterséges intelligencia és robotikai képzési rendszer
- Elérhető a magyar nyelvű MI és robotikai képzés
- Hogyan lehetne hatékonyabban elterjeszteni a digitális írástudást az EU-ban?
- ECDL-bizonyítványt ad a Neumann Társaság a jeles informatikaérettségiért
- A vészhelyzet alatt az interneten keresztül is le lehet tenni az ECDL-vizsgát