Ezek a magyarok leggyakoribb munkahelyi félelmei
2020. március 12.
A magyarországi munkavállalók kerülik a fokozott stresszel járó területeket, mégis sok pályakezdő kapcsolja össze jelenlegi vagy jövőbeli munkahelyét ezzel a tényezővel, és tart a fokozott feszültség későbbi veszélyeitől. A munkavállalók jelentős része attól viszont nem tart, hogy egy esetleges személyes konfliktus miatt távozásra kényszerülne munkahelyéről. Sokkal inkább attól, hogy rajtuk kívül álló okok miatt bocsátják el őket – derül ki a Profession.hu friss felméréséből.
Mitől tartanak leginkább a munkájukkal kapcsolatban a magyarok? – erre a kérdésre kereste a választ friss, ezerfős mintán alapuló, reprezentatív felmérésében a Profession.hu.
Ha munka, akkor stressz, ha stressz, akkor kiégés
A munkavállalók többsége a stresszt a munkavégzés alapvető velejárójaként tarja számon. Ezt támasztja alá, hogy jelentős részük a stressz hosszabb távú hatásaitól is tart: a megkérdezettek 35 százaléka fél attól, hogy kiég a stressz miatt a munkahelyén. Ez az arány a 30 év alatti, kevésbé tapasztalt munkavállalók esetében még magasabb: 44 százalékuk nyilatkozott így.
De nem csak a munkahelyi stressztől tartanak a munkavállalók. A válaszadók 33 százaléka attól fél, hogy munkahelyet kell váltania, és meg kell szoknia egy új környezetet és közösséget. Érdekes, hogy ettől a férfiak jobban tartanak, mint a nők, az iskolai végzettséggel arányosan pedig csökken a munkahely-váltástól való félelem.
A fentivel közel azonos arányban tartanak a munkavállalók attól, hogy rajtuk kívül álló, gazdasági okok miatt elbocsájtják őket. Ettől leginkább az 50-59 éves korosztály tart (39 százalék), a legkevésbé pedig a 30-39 évesek (24 százalék), és a cégvezetők (15 százalék). A szervezeti átalakításoktól pedig a válaszadók ötöde tart, míg a munkahely költözésétől egy új helyszínre már csak a 12 százalékuk.
Nem félünk attól, hogy nem tudunk megfelelni
A felmérés adatai szerint a magyarok kifejezetten magabiztosak munkahelyi teljesítményük tekintetében: tíz válaszadóból mindössze egy tartja reális veszélynek, hogy a teljesítményét kifogásolva bocsátják el munkahelyéről. Hasonlóan elhanyagolható tényezőnek tartják, hogy személyes konfliktus vagy nézeteltérés miatt kényszerülnek távozni. És attól sem különösebben félnek, hogy a munkatársak kibeszélik őket a hátuk mögött – a válaszadók 16 százaléka aggódik emiatt.
De a munkahelyi szereplés sem ijeszti meg a munkavállalókat: az értekezleteken felszólalástól csak a válaszadók 7 százaléka fél. Hasonlóképp nem aggasztaná őket, ha új közvetlen főnököt kapnának, vagy ha új tulajdonos kerülne a cég élére.
Kapcsolódó cikkek
- Online könnyen átverhetők vagyunk
- A Fujitsu a „Vezetők” szegmensében a Gartner felmérésben
- A fiatal munkavállalók többsége társadalmilag felelős munkahelyen dolgozna
- Naponta átlagosan 15 percet töltünk álláskereséssel
- Az európai szakpolitika kedvez a nemzeti digitális fejlődésnek
- Ritkán esszük, pedig egészséges: A nagy halfogyasztási körkép
- Biztonságban érzik magukat a magyarok chatelés közben?
- A munkahely elhelyezkedése a legfontosabb, amikor állást keresünk
- Nagyon megugrott a szakmunkára jelentkezők száma
- A hatékonyságjavítás és az automatizálás lesz a trend idén a munkaerőpiacon