A nyelvtanítás fejlesztését sürgeti az EJMSZ
2020. január 14.
Csak átmeneti intézkedésként tartja fenntarthatónak a felsőoktatási felvételihez előírt kötelező nyelvvizsga eltörléséről szóló kormányhatározatot az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ). Álláspontjuk szerint ez a döntés már rövidtávon is annak a veszélyével jár, hogy az egyetemekről, főiskolákról kikerülő fiatalok - a nyelvtudásuk hiányossága miatt - hátránnyal indulnak a választott szakmai pályájukon. A Szövetség úgy látja, hogy a nyelvtanárok szakmai és anyagi megbecsültségének növelésével lehetne radikálisan javítani a fennálló helyzeten.
Az EJMSZ egyetért az Oktatási Hivatal megbízásából, Vizsgálat a köznevelésben folyó idegennyelv-oktatás kereteiről és hatékonyságáról címmel, több ezer tanár, intézményvezető, valamint tanuló bevonásával készült tavalyi felmérés tanulságaival, amelyek arra mutattak rá, hogy a nyelvtanítás személyi és tárgyi feltételeinek javítása elengedhetetlen az eredményesség növeléséhez. Ezek alapján többek között a nyelvtanárok képzése, a tankönyvek és egyéb segédanyagok fejlesztése, az iskolán kívüli nyelvgyakorlás elősegítése kiemelt fontosságúak.
Az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetség ugyanakkor azt javasolja első lépésként az iskolák fenntartóinak, hogy a közoktatásban dolgozó nyelvtanárok bérét mielőbb igazítsák a versenyszférában elérhető fizetések szintjéhez. Ez alapfeltétele lenne annak, hogy csökkenjen a jelenlegi, nagyarányú pályaelhagyás a tanárok körében, valamint növekedjen a katedrát újonnan választó frissdiplomások száma.
A Szövetség szerint azt is lehetővé kellene tenni, hogy a szülők, a számlákkal igazolható, magánúton teljesített nyelvórák költségét levonhassák az adójukból. Tény ugyanis, hogy az iskolai nyelvórák – és erre az Oktatási Hivatal felmérése is utal – önmagukban, az emelt óraszám ellenére sem elégségesek ahhoz, hogy a diákok használható nyelvtudás birtokába jussanak.
Továbbá az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetség hangsúlyozza, hogy külön támogatásban kell részesíteni a szakképző intézményekben (technikumok, szakgimnáziumok) zajló nyelvi oktatást, mert jelenleg az ott tanuló diákok bekerülési esélyei a felsőoktatásba, pont az elégtelen nyelvismeretük miatt siralmas képet fest. Egyúttal az EJMSZ kéri a kormányt, hogy jelöljön ki mielőbb egy új dátumot a most eltörölt felvételi nyelvvizsga követelmény visszaállítására, hogy így a jövőben a felsőoktatásba magabiztos nyelvtudással bekerülő és azzal rendelkező fiatalok minden területen, de főként a műszaki, mérnöki szakmákban a lehető legjobb esélyekkel kezdhessenek bele diplomázás után a karrierterveik valóra váltásába.
Kapcsolódó cikkek
- Vissza kell állítani a kötelező nyelvvizsgát az EJMSZ szerint
- Educatio kiállítás 2020
- Együttműködés a hazai informatikushiány enyhítésére
- Hamarosan dönteni kell a továbbtanulásról
- Még kifizetődőbb a programozói karrier
- Új oktatási módszer a Budapesti Metropolitan Egyetemen
- 20. alkalommal szervezik meg az Educatio Kiállítást
- Jubilál a továbbtanulók nagyrendezvénye
- Egyetemi felvételi: ezt kell átgondolnia a családoknak
- Megvan az év digitális tanári csapata