Még soha nem látott képek a holdra szállásról
2019. október 3.
Lampert Benedek már jó párszor elkápráztatta a közönséget különleges képeivel, amelyeken LEGO figurák a legváltozatosabb díszletekben és szituációkban elevenednek meg. A fiatal fotóst most a holdra szállás 50. évfordulója ihlette meg, ennek a történelmi mérföldkőnek a kulcsmozzanatait alkotta újra képein. Hogy mikre kell figyelni egy jó toy photo elkészítésekor, Benedek egy kihívással szemléltette, amikor is a népszerű influencert kérte meg, hogy rekreálja az Saturn V kilövésének pillanatát.
Lampert Benedek a toy photography, azon belül is a LEGO photography meghonosítója Magyarországon. Munkái attól igazán különlegesek, hogy a díszlet minden eleme egyénileg, a fotós által gyártott, a képeken csak minimális utómunka van, pl. egy-egy fénykard csóvája esetében. Így lesz a végeredmény minden alkalommal élethű, aprólékos részletekben gazdag kép. A legfontosabb munkafázisokat a fiatal művész most egy szórakoztató közös projekt keretében szemléltette. A tesztalany Sirius, az ismert YouTuber volt, akinek a rakétakilövés eredeti fotóját kellett saját kútfőből, Benedek iránymutatása mellett megalkotnia. Íme, egy-egy kép elkészítésének kikerülhetetlen állomásai:
Témaválasztás
Ma már szinte nincs olyan téma, amihez ne lehetne alkalmas kockákat vagy minifigurát találni. Így annak, hogy milyen fotó készül, csak a képzelet szab határt. Inspirációként szolgálhat egy-egy film vagy sorozat, egy hétköznapi jelenet vagy akár a történelem egy meghatározó mozzanata is. A holdraszállás 50. évfordulója aktuális téma, az űrkutatás egyik legjelentősebb eseménye, így kiváló fotótémává vált.
Eszközök
A miniatűr jelenetekhez akár a háztartásban vagy annak környékén fellelhető, minden nap használatos eszközöket is be lehet vetni egy kis furfanggal. A liszt könnyen változhat hóviharrá, a sűrű erdő pedig valójában csak gondosan összeválogatott ágacskák sokasága, pont úgy, ahogy az Apollo-11 rakétájának füstfelhője vattacsomókból áll össze.
Perspektíva
A kiválasztott eszközök után a megfelelő helyszín megtalálása vagy kialakítása is nagyon fontos. Ezt követően pedig már csak a tökéletes látószöget kell megkeresni, a legjobb irányt és a legkedvezőbb fényviszonyokat is figyelembe véve. A perspektívával játszani is lehet, egy kis játék a figurák és eszközök térbeli elhelyezésével remek alapja lehet a néző érzéki csalódásának.
Elszántság, kitartás
Az előzetes tervezés ellenére a műfaj jellemzője, hogy számos kihívás a megvalósítás pillanataiban merül fel. Ilyenkor újratervezésre, újraépítésre van szükség, és természetesen türelemre. A fiúk több megoldandó kérdésbe is beleütköztek a kihívás során, amely jól mutatja, hogy egy-egy kép elkészítéséhez és a tökéletes végeredmény eléréséhez akár hosszú órákra lehet szükség.
Hogy pontosan milyen bökkenőkbe ütközött Sirius, majd hogyan oldotta meg a Benedek által kitalált feladatot, az kiderül ebből a videóból:
Lampert Benedek a fotózáshoz az alábbi LEGO készleteket használta:
- 21309 LEGO Ideas NASA Apollo Saturn V
- 10266 LEGO Ideas NASA Apollo 11 Holdkomp
- 60226 LEGO City Marskutató űrsikló
- 60228 LEGO City Űrrakéta és irányítóközpont
Kapcsolódó cikkek
- Építsd újra a világot LEGÓ-ból
- Magyarországra érkezett az életnagyságú LEGO Technic Bugatti Chiron
- Budapesten is megtekinthető az életnagyságú LEGO Technic Bugatti Chiron
- Játékkal töltötték munkaidejüket a LEGO gyár dolgozói
- Lépjen túl a megszokott perspektíván
- Nagylátószögű objektívet mutatott be a Nikon
- LEICA objektív nagy sebességű AF kompatibilitással
- Megújul a LEICA DG 25 mm fix gyújtótávolságú objektív
- Cserélhető objektív a LUMIX S sorozat full-frame fényképezőgépeihez
- L-bajonettes cserélhető Panasonic objektív