VPNFilter router feltörés: mit tegyünk, és hogyan végezzük el biztonságosan a javasolt lépéseket?
2018. június 12.
Indítsa újra a routerét! Az FBI ezt javasolja a feltehetően orosz hackerek által terjesztett VPNFilter nevű vírus megfékezéséhez. Vajon érdemes megfogadni a tanácsot, és ha igen, akkor hogyan tegyük meg ezt biztonságosan? Az ESET szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb tennivalókat a kisvállalkozások és az otthoni felhasználók körében alkalmazott routerek kapcsán.
Az elmúlt napokban kiderült, hogy a kártevő hatása sokkal kiterjedtebb, mint korábban gondolták. Az eddig ismert fertőzött eszközök mellett további 56 modellről és 5 új gyártóról derült ki, hogy érintett, és még több bejelentés várható. Így bármilyen eszközzel is rendelkezünk, akár a listán van, akár nem, érdemes a szakemberek által javasolt lépéseket megtenni (kivéve, ha az internetszolgáltatónk biztosított minket arról, hogy eszközeink nem érintettek).
Az ESET szakemberei 8 rövid pontban összegezték a legfontosabb kérdéseket és válaszokat azon tapasztaltabb felhasználók számára, akik már csináltak router reset-et, azaz visszaállították korábban a gyári beállításokat. De emellett azok is választ kapnak kérdéseikre, akik kevésbé járatosak az útválasztók világában.
1. Mi történt? 50 országban több mint 500 000 útválasztót fertőzött meg a VPNFilter nevű kártevő.
2. Mit tegyünk? Indítsuk újra a routert - kapcsoljuk ki, várjunk 30 másodpercet, majd kapcsoljuk be újra! Ez segít felülkerekedni a rosszindulatú programon.
3. Ki érintett? Ez a fenyegetés elsősorban a kis irodai és otthoni (small office and home office - SOHO) routereket érinti, amelyek listája lentebb található.
4. Mi van, ha az útválasztó nincs a listán? A VPNFilter továbbra is veszélyezteti a routereket, így az újraindítás minden SOHO router esetében szükséges.
5. Az újraindítás ugyanaz, mint a visszaállítás (reset)? Nem! A reset törli a konfigurációs adatokat és visszaállítja a routert a gyári alapértékekre. Ne állítsuk alaphelyzetbe az útválasztót, hacsak nem tudjuk újra beállítani, és rögzíteni a konfigurációs adatokat, pl. admin jelszó, SSID stb.
6. Mi van akkor, ha a routert az internetszolgáltatónk nyújtja? Ilyenkor kapcsolatba kell lépnünk a szolgáltatóval és meg kell kérdezni a tennivalókat, ha a cég eddig még nem küldött erről tájékoztatót.
7. Milyen más védelmi intézkedéseket tehetünk? Frissítsük a routert a legújabb firmware-re, módosítsuk az alapértelmezett jelszót és tiltsuk le a távoli hozzáférést.
8. Az ESET képes detektálni ezt a kártékony programot? Igen, az ESET megoldásai Linux/VPNFilterként észlelik a kártevőt.
Az ESET szakemberei a routerek világában kevésbé járatos felhasználókra is gondoltak, és összeraktak néhány alapinformációt az eszközökről és a tennivalókról.
Mi az a router?
A routerek, avagy útválasztók a hálózatok közötti forgalmat kezelik: szó szerint az adatokat átirányítják egyik digitális eszközről a másikra. Például, ha otthoni laptopunkat az e-mailjeink olvasásához használjuk, az üzenetek jellemzően az internetes szolgáltatótól kapott eszközön keresztül érkeznek a számítógépre.
Bár számos lehetséges konfiguráció létezik, az alábbi felállás a legelterjedtebb: modem>router>Wi-Fi (vezeték nélküli) hozzáférési pont. Amint ez az ábrán látható, ezek a funkciók különálló eszközöket igényelnek, de akár egyetlen eszközbe is integrálhatók:
Mit mond az FBI a routerekről?
Május 25-én az FBI nyilatkozatot adott ki arról, hogy külföldi (feltehetően orosz) kiberbűnözők otthoni és irodai routereket és más hálózati eszközöket (pl. NAS) támadnak világszerte. A rosszindulatú programot felfedező Cisco Talos csoport szakemberei VPNFilter-nek nevezték el a kártevőt. A kód felhasználható az internetes forgalom megfigyelésére és az eszközök távoli irányítására. Megoldásként az FBI az eszközök újraindítását javasolja.
Újraindítás vagy visszaállítás?
Miért állítanánk vissza az útválasztón a gyári beállításokat, ha egy újraindítás is elég? A fertőzés esetén a VPNFilter vírus bizonyos kódjai az eszköz nem felejtő memóriájába íródnak, így ez a rész nem távolítható el egy sima újraindítással. A megmaradt kód lehetővé teszi az eszköz számára, hogy újraindulás után csatlakozzon egy webes tartományhoz és friss vírust töltsön be a memóriába. Szerencsére ezt a tartományt már az FBI felügyeli, így ha nem távolítottuk el a VPNFilter kódot a nem felejtő memóriából, eszközünk akkor is védett az új kártevők letöltésétől, azonban kérdés, hogy meddig, és milyen további problémákat okozhat a megmaradt kód.
A visszaállítás után nekünk magunknak kell konfigurálni az eszközt, beállítani az egyedi jelszavakat, konfigurációs adatokat.
Mit tehetünk még?
A folyamatos védelem érdekében megbízható biztonsági szoftvereket kell futtatnunk minden hálózathoz kapcsolódó eszközön, mint a laptopok, számítógépek, táblagépek, okostelefonok és okos TV készülékek.
Figyelmeztetés a nagyobb vállalatoknak
Az, hogy a VPNFilter kártevő elvileg csak a kisvállalkozásokat és az otthoni eszközöket sújtja, még nem azt jelenti, hogy a nagyobb vállalatoknak nem kell félniük. Az ESET szakembereinek tapasztalata szerint néhány a listázott készülékekből valószínűleg megtalálható a nagyobb vállalati hálózatokban is, vagy csatlakozik azokhoz. Az eszközök így a vállalatok rémálmát jelentő shadow IT részei, vagy kis fiókirodákban használják a berendezéseket, szabályozatlan körülmények között. Ráadásul a távolról dolgozó munkatársak is komoly problémát jelentenek, hiszen csatlakoznak a belső hálózathoz, és belépnek a szerverekre is.
A biztosan veszélyeztetett routerek listája (a teljes lista idővel további típusokkal is bővülhet):
- Asus: RT-AC66U, RT-N10, RT-N10E, RT-N10U, RT-N56U, RT-N66U
- D-Link: DES-1210-08P, DIR-300, DIR-300A, DSR-250N, DSR-500N, DSR-1000, DSR-1000N
- Huawei: HG8245
- Linksys: E1200, E2500, E3000, E3200, E4200, RV082, WRVS4400N
- Mikrotik: CCR1009, CCR1016, CCR1036, CCR1072, CRS109, CRS112, CRS125, RB411, RB450, RB750, RB911, RB921, RB941, RB951, RB952, RB960, RB962, RB1100, RB1200, RB2011, RB3011, RB Groove, RB Omnitik, STX5
- Netgear: DG834, DGN1000, DGN2200, DGN3500, FVS318N, MBRN3000, R6400, R7000, R8000, WNR1000, WNR2000, WNR2200, WNR4000, WNDR3700, WNDR4000, WNDR4300, WNDR4300-TN, UTM50
- QNAP: TS251, TS439 Pro, Other QNAP NAS devices running QTS software
- TP-Link: R600VPN, TL-WR741ND, TL-WR841N
- Ubiquiti: NSM2, PBE M5
- Upvel: Még nem tudni pontosan, mely eszközök érintettek.
Kapcsolódó cikkek
- 2018-as labdarúgó-világbajnokság: milyen átverések fenyegetik a gyanútlan nézőket?
- BackSwap vírus – új, innovatív kártevő a bankszámlák kiürítéséhez
- Micro Focus trendek
- Levélbombák hatástalanítása profi eszközökkel
- Turla Mosquito – Egyedi programok helyett már az általános eszközök használata dominál
- WannaCryptor – egy kártevő különös története
- PUBG Ransomware – Játékkal szerezhetjük vissza kódolt adatainkat
- Továbbra is fertőznek a rejtett kriptovaluta bányász kártevők
- Egy fejlett kibercsapda 6 éven keresztül kémlelt áldozatai után
- Routeren keresztül támad a kiberkém