Új alkalmazásplatform fejlesztése a globális IoT piac szereplőinek
2018. június 12.
A nemzetközi és a hazai piacon egyaránt új alkalmazásplatformot fejleszt az IoT (Internet of Things) technológia területén az LRG Kft. és a PHARMAFLIGHT Nemzetközi Tudományos és Szolgáltató Központ Zrt.
A megoldás versenyelőnyhöz juttathatja mind a hazai, mind a globális piaci szereplőket az IoT fejlesztésekben, mert nyitott és széles platformot biztosít az Ipar 4.0-ban központi szerepet játszó adatkommunikációhoz. A fejlesztés a GINOP-2.1.1 program keretében az Európai Regionális Fejlesztési Alap 606,17 millió forint vissza nem térítendő támogatásával valósul meg.
Már ma többszörösen meghaladja a föld lakóinak számát az Internetre csatlakoztatott eszközök száma, az IoT (a dolgok Internete) robbanásszerű elterjedése tehát forradalmi változásokat ígér a gazdaságban (pl. Ipar 4.0) és az emberek életében (pl. Jövő Otthona). Az IoT technológia teljes potenciálja a jövőben csak akkor bontakozhat ki, ha annak jelenlegi korlátaira megoldás születik. Ilyen korlátokat jelent többek között az IoT eszközök heterogenitása, mivel az eszközök többsége nem kapcsolható „egyszerűen” az internetre, a keletkező adatok nagy mennyisége a feldolgozói oldalon a szintén fejlődésben lévő Big Data technológia eszközeit kívánja meg, és még az adatbiztonság gyenge színvonala is nagy kihívások elé néz.
Az LRG Kft. és a PHARMAFLIGHT Nemzetközi Tudományos és Szolgáltató Központ Zrt. ezért egy olyan doménspecifikus nyelven alapuló alkalmazásgenerátort fejleszt a projektben, amelyben gyorsan és költséghatékonyan hozhatók létre webes alkalmazásokkal támogatott IoT (Internet of Things, a dolgok Internete) alkalmazások, és ami adaptálható lesz bármely hardver- vagy kommunikációs technológiához. A fejlesztők már egy korai fázisban elérhetővé teszik a keretrendszert és a hatékonyságát demonstráló elemkészletet, hogy a lehető legszélesebb szakmai kör ismerhesse meg a megoldást.
Az LRG és a PHARMAFLIGHT a projekt keretében egy heterogén szenzorból álló, speciális célú hálózat fizikai megvalósítását és a ráépülő alkalmazás kifejlesztését is tervezi, amely a pilóták kiképzése során lehetőséget nyújt új folyamatok implementálására, követésére, szabályozására. Különös jelentősége lehet ennek az olyan terheléses teszteknél, ahol a képzésben résztvevő pilóták akár 4-5 órát töltenek egyhuzamban egy szimulátor zárt kabinjában. Az alkalmazás egyrészről lehetővé teszi a képzésekhez legkedvezőbb körülmények biztosítását, másrészről az eddig nem vizsgált körülményeknek és tevékenységeknek a repülőszemélyzet teljesítőképessége változásainak vizsgálatát (pl. hypoxia és szennyező anyagok együttes jelenlétének vizsgálata).
A fejlesztés a GINOP-2.1.1-15-2015-00696, „Innovatív adatvezérelt IoT (Internet-of-Things) alkalmazásplatform kifejlesztése” című projekt keretében valósul meg az Európai Regionális Fejlesztési Alap 606,17 millió forint támogatásával Debrecen és Győr megvalósítási helyszínnel 2018.01.01. és 2019.06.30. között.
Kapcsolódó cikkek
- Vodafone IoT technológia segít Afrikában
- A Vodafone IoT szolgáltatással segíti az alultápláltság elleni küzdelmet Afrikában
- Az okos készülékeinket naponta használjuk és megbízunk bennük, de könnyen feltörhetőek
- Az okos készülékeink az új Trójai falovak?
- Önálló úton az Ipar 4.0 felé
- Így teszi okosabbá az épületeket az IoT
- Az internethez csatlakoztatott eszközök a szakértelmet is közelebb hozzák
- Termelésnyomonkövető terminálok az RG Net Kft.-től
- Dimenzióváltás a gyártástechnikában
- Váltakozó áram: az energiamenedzsment új kihívásai