Mindenhol bányászó zombik!
2018. január 6.
Ha gyorsan kell szerkeszteni egy szöveges dokumentumot vagy képet és nincs arra idő, hogy megbízható programot találjunk, akkor a leggyakoribb megoldás, az hogy az első interneten talált szabadon használható vagy hekkelt verziót kipróbáljuk.
Tehát sikeresen letöltöttük és telepítettük a programot, aminek működésében kezdetben nincs semmi gyanús. Azonban nemsokára úgy érzékeljük, hogy a gépünk lassabb, mint máskor és hónap végén egy tetemes villanyszámlát kapunk. Ha ez ismerősen hangzik, akkor valószínűleg bányászatra használják számítógépünket.
Kép forrása: https://www.kaspersky.com/blog/
A kriptovaluták elterjedésével egy időben megjelentek az olyan kártékony bányászó szoftverek, amelyek könnyű pénzkereseti lehetőséget nyújtanak a kiberbűnözőknek. Mára ezek a kibercsapdák váltak a leggyakoribb veszélyforrásokká.
Ezt a trendet a Kaspersky Lab kutatói már 2016-ban megjósolták, amikor észlelték egy bányász-program visszatérését a Zcash kriptovaluta növekvő népszerűségével egyidőben. Egy év elteltével a bányászok mindenütt ott vannak, a Kaspersky Lab legfrissebb adatai szerint a megtámadott felhasználók száma lassan eléri a kétmilliót.
A bűnözők különböző eszközöket és technikákat használnak – például pszichológiai manipulációt (social engineering), ami a nem technológiai jellegű behatolásokat jelenti, hanem elsősorban az emberi interakciókra támaszkodik. Ezenkívül meghekkelhetnek különböző programokat – azzal a céllal, hogy minél több számítógépet, készüléket elérjenek és megfertőzzenek. A Kaspersky Lab szakértői nemrég azonosítottak néhány olyan weboldalt, amelyek ingyen elérhetővé tettek olyan felkapott számítógépes programokat és alkalmazásokat, amelyek valójában kalózpéldányok. Figyelembe véve, hogy milyen elterjedtek ezek a programok, a kiberbűnözőnek nem bonyolult feladat létrehozni egy hasonló főoldalt és a valódival szintén kísértetiesen megegyező domain nevet.
Kép forrása: https://www.kaspersky.com/blog/
Jobb bölcsnek és óvatosnak lenni, ha valaki ingyen kínál valamit, jelen esetben programokat. Ezeknek a honlapoknak az igazi célja tulajdonképpen egy adott bányászati szoftver terjesztése. Az ingyenes programok letöltésének váratlan következménye igazából lényegesen nagyobb kockázattal jár, mint amit a felhasználó el tud képzelni. A letöltött programmal együtt érkezik egy bányászó szoftver, amely automatikusan installálja magát. A telepítés után a program észrevétlenül működésbe kezd, a készülék forrásait kihasználva kriptovalutát bányászik közvetlenül a bűnözők számára.
Az installáló csomagban található egy text fájl, amely tartalmazza a bűnözők virtuális pénztárcájának címét, valamint egy „mining pool”-t, amely egy olyan speciális szerver, ahol az egyes bányászati résztvevők összegyűlnek és a bányászó számítógépek feladatlistáit priorizálják. Cserébe a résztvevők mindegyike megkapja a saját részesedését. Tekintettel arra, hogy a Bitcoin vagy egyéb kriptovaluta bányászat jelenleg nagy erőforrás- és időigényes művelet, ezek a speciális szerverek nagyobb hatékonyságot és sebességet kínálnak.
A Kaspersky Lab kutatói megállapították, hogy a bűnözők minden alkalommal a NiceHash nevű szoftvert használták, amely a közelmúltban jelentős kibertámadást szenvedett el, aminek következtében több millió dollár értékű kriptovalutát loptak el. Az áldozatok egy része egy hasonló nevű bányászati medencéhez/szerverhez csatlakoztak.
Találtak még egy érdekes funkciót a kibertanácsadó cég biztonsági szakértői, amely lehetővé teszi a bűnözők számára, hogy távolról megváltoztassák a digitális pénztárcák, a bányászó medencék, valamint a résztvevők számát. Ezzel a módszerrel a bűnözők lehetőséget teremtenek arra, hogy módosítsák a bányászati folyamatokat, a kriptovaluták végső helyét, vagy akár a számítógépek munkarendjét.
„Annak ellenére, hogy a bányászati szoftverek alapvetően nem tekinthetőek rosszindulatúaknak, jelentősen csökkentik az adott készülék teljesítményét, amely befolyásolja a felhasználói élményt és egyúttal óriási villanyszámlát eredményez. Ennek köszönhetően a látszólag ártalmatlan kalóz szoftverek az áldozatok saját költségén gyarapítják a bűnözők pénztárcáját. Azt tanácsoljuk a felhasználóknak, hogy legyenek éberek és használjanak legális szoftvereket, kalózprogramok letöltése helyett” – mondta Alexander Kolesnikov, a Kaspersky Lab kártékony program elemzője.
Azért, hogy megvédje magát az ilyen kiberincidensektől és megakadályozza, hogy számítógépe bányászó zombivá változzon, a Kaspersky Lab az alábbiakat javasolja:
- Csak legális szoftvert töltsön le megbízható oldalról
- Ne kattintson ismeretlen weboldalra, gyanús bannerekre és hirdetésekre
- Telepítsen megbízható, eredményes biztonsági szoftvert, mint például a Kaspersky Internet Security vagy a Kaspersky Free programokat, amelyek megvédik készülékeit minden lehetséges kibercsapdától, köztük a bányászó programoktól.
Bővebb információt a nemrég azonosított bányászó programokról ezen a linken olvashat.
Ha többet szeretne megtudni a kriptovalutákról és azok kiberbiztonságáról, ezen a linken olvashat vagy ezen a linken nézhet webinar-t róla.
Kapcsolódó cikkek
- Bármerre nézünk, mindenhol bányászó programokba futunk
- Az ünnepek alatt is figyeljünk a gyerekekre!
- Kaspersky: jobban kell védeni az internetező gyerekeket az ünnepek alatt
- Jelentősen nőtt a Kaspersky által észlelt kibercsapdák száma
- A Kaspersky Lab idén 360.000 kártékony programot azonosított naponta
- Az ünnepek alatt sem vagyunk biztonságban
- Hasznos tippek, hogy ne érje informatika biztonsági meglepetés még az ünnepi szezon alatt sem
- A gyerekek az ünnepek alatt sincsenek biztonságban
- Jobban kell védeni a gyerekeket az ünnepek alatt!
- A bűnözők karácsonykor sem pihennek