Kriptovalutára vadászik a trójai

A Bitcoin árfolyamának lendületes növekedése már a bűnözőket is izgalomba hozta. El is készítették a trójait, amely kirabolja a számítógépes pénztárcákat, majd búcsúzásként titkosítja a számítógépet.

Az njRAT egy korábbról már ismert trójai keretrendszer, amely már eddig is több kártékony modult tartalmazott. A működéséhez a bűnözőknek először rá kell venniük a felhasználót, hogy futtasson egy kódot a gépén – ezt a legtöbbször megtévesztéssel érik el. Ezután a különböző kártékony modulokat már távolról lehet bekapcsolni: egy kattintással aktiválható a gép titkosítása, vagy elérhető az, hogy a számítógép felkeressen egy weboldalt és onnan további kódokat töltsön le.

 

Ez a funkcionalitás egészült most ki a népszerű számítógépes Bitcoin pénztárcák kiürítésének a képességével, a kártevő így ellopja a pénztárcában lévő összes kriptovalutát. Hiába a titkosítás: a trójai naplózza a billentyűleütéseket és megszerzi a pénztárca feloldásához szükséges jelszót, majd különböző számlákra elutalja az abban található teljes összeget.

 

A kártevőre a G DATA a blogján hívta fel a figyelmet. A jó hír pedig az, hogy a német gyártó azt is bejelentette, hogy új fejlesztésként a vírusirtó szoftverei már a kriptovaluta-pénztárcákat is védelmezik. A BankGuard technológia blokkolja az njRAT trójai működését, a jelszavak ellopását pedig a kiterjesztett billentyűzetnaplózás-védelem akadályozza meg. Így a G DATA szoftvereivel védett gépeken a kártevő nem képes megszerezni a pénztárca jelszavát, és nem képes arra sem, hogy utalásokat indítson.

 

 

De mi is az a Bitcoin?

A Bitcoin, Ethereum és társaik olyan virtuális pénzek, melyek nem a hagyományos banki rendszert használják. Minden tulajdonosnak van egy felhasználói fiókja – ezt nevezik walletnek, vagyis pénztárcának –, amelyben az egyenlegét tárolja. A tranzakciókat egy decentralizált hálózat dolgozza fel. Ennek előnyei és hátrányai is vannak. A legnagyobb előnye, hogy az egész rendszert blockchain technológiával teszik biztonságossá. Ez a blockchain vagy blokklánc minden tranzakciót tárol. Az összes tranzakciót az egész hálózat ellenőrzi, ami kizárja a manipuláció lehetőségét. A másik oldalon viszont órákba is telhet egy fizetési tranzakciónak az ellenőrzése.

 

Bitcoint generálni, vagyis bányászni is tudunk, ehhez viszont óriási számítási kapacitásra, erre szakosodott számítógépekre van szükség. A bányászathoz használt gépek rengeteg áramot használnak, ami a virtuális valuta másik hátránya. Becslések szerint a Bitcoin hálózat körülbelül 35 terawattórányi villamos energiát fogyaszt évente, amely megközelítőleg 80 százaléka Magyarország felhasználásának.

 

Végül az interneten elterjedt népszerű véleménnyel ellentétben a Bitcoin nem teljesen névtelen fizetési módszer. A blockchain segítségével bizonyos szintig a tranzakciók visszakövethetőek. A törvénytelen termékekkel kereskedő alvilági piactereken ezért Bitcoin tumblerek használatával teszik nehezebbé a virtuális pénz követését. 

 

 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció