A Kékszalagon sikeresen debütált az Antenna Hungária IoT-s nyomkövető rendszere
2017. július 12.
A 49. Kékszalag Erste World Nagydíj mezőnyének egy része idén először IoT alapú GPS nyomkövetőket is kapott, a nagydíj nyomkövetése az Antenna Hungária Balaton térségében kiépített IoT hálózatán keresztül valósult meg. Az esemény jó bizonyíték volt arra, hogy a többfajta nyomkövetés közül az IoT alapú volt az, amelynek alaphálózata stabil kapcsolatot biztosít az adatok fogadásához és amely segítségével megfelelő szenzorok felhasználása esetén valóban élményszerűvé tehető a verseny figyelése.
Az Antenna Hungária, hazánk vezető állami tulajdonban levő vezeték nélküli távközlési szolgáltatójaként kiépítette IoT (Internet of Things, azaz a Dolgok Internete) hálózatát a Balaton térségében, a tavon és közvetlen környékén teljes lefedettséget kínálva. Az AH évtizedes tapasztalatra tett szert a vezeték nélküli hálózatok létrehozásának terén, illetve országos szervizhálózatára és telephely-infrastruktúrájára támaszkodik a szolgáltatás létrehozásakor. A hálózati szolgáltatás nyújtásán túl az AH az adatelemzés és alkalmazások terén is rendelkezésre áll széleskörű portfóliójával, ezáltal komplett IoT megoldásokat tud nyújtani ügyfelei számára.
A Kékszalag volt az első alkalom, ahol az IoT-s nyomkövetés – 50 hajó részvételével – debütált. Az esemény jó bizonyíték volt arra, hogy a többfajta nyomkövetés közül az IoT alapú volt az, amelynek alaphálózata stabil kapcsolatot biztosít az adatok fogadásához és amely segítségével megfelelő szenzorok felhasználása esetén valóban élményszerűvé tehető a verseny figyelése. A nyomkövetés két pilléren nyugodott: több hajón szenzorok kerültek elhelyezésre, melyek az IoT hálózaton keresztül küldték jeleiket. A mezőny haladása hasznos információ volt mind a versenyzők, mind a barátok, családtagok, a verseny iránt érdeklődők számára, a fogadott jeleket egy térképes megjelenítő felületen követhettek az érdeklődők.
A tracker-ek jelei az Antenna Hungária IoT hálózatán kerültek továbbításra, amelyet éppen ilyen típusú adatokhoz találtak ki. Az IoT hálózat segítségével a 4G hálózatok túlterheltsége esetén is biztosított a nyomkövetés, és a felhasználóknak sem SIM kártyára, sem internet-előfizetésre nincs szüksége a szolgáltatás használatához.
A vezeték nélküli LPWAN (Low Power Wide Area Network) technológián alapuló hálózat gépek, eszközök, szenzorok által küldött kisméretű adatcsomagok kommunikációját teszi lehetővé. A végponti kommunikációs berendezések, szenzorok minimális energiaigénye rendkívül alacsony energiafelhasználást jelent, ezáltal hosszú élettartamot garantál az eszközök számára. A Long Range (LoRa) rádiós technológia felhasználásával akár több tíz kilométeres sugárban is lehetővé válik a vezeték nélküli átvitel az eszközök között. Az LPWAN technológiára épülő IoT megoldások ezáltal alacsony beruházási költséget, illetve egyszerű telepítést és bővítést tesznek lehetővé, ami konkrét költségcsökkenést eredményezhet az üzleti ügyfelek számára.
Kapcsolódó cikkek
- 2019-re az épületek kétharmada okos lesz
- Sikeres volt a Kékszalag nyomkövetése az Antenna Hungária IoT hálózatán
- Ipar 4.0, mesterséges intelligencia és IoT
- Az elkövetkező évek adatforgalmi előrejelzését készítette el a Cisco
- A Cisco legfrissebb előrejelzése az elkövetkező évek adatforgalmi trendjeiről
- Az IoT World 2017 konferencia legfontosabb tanulságai
- AI-jaj, ez itt és most a robotok őskora!
- Huawei: 2025-re már közel 100 milliárd IoT eszközt tartunk majd számon
- Világszerte több mint 6 milliárd intelligens eszközt használunk
- 6 milliárd potenciálisan sebezhető okos eszköz van világszerte