Kisorsolták a Közszolgálati Testület új tagjait
2017. március 2.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szerdán sorsolással döntött a Közszolgálati Testület civil jelölő szervezeteiről, így hamarosan véglegessé válhat a közmédia társadalmi felügyeletét ellátó grémium összetétele. Az új testület 2017. március 31-én kezdheti meg munkáját, megbízatása három évre szól.
Az NMHH 2017. március 1-jén rendezte meg a nyilvános sorsolást azok között a társadalmi szervezetek között, amelyek tagokat jelöltek a Közszolgálati Testületbe. Előzetesen 28 jelölő szervezet jelentkezett, amelyből az NMHH 25 szervezetet vett nyilvántartásba, három esetben pedig megtagadta a nyilvántartásba vételt.
A Magyarország települési önkormányzatainak szövetségei, szervezetei és a családok érdekeit védő szervezetek kategóriáiban előzőleg egy-egy nyilvántartásba vett jelölő szervezet volt, így sorsolás nélkül delegálhatott tagot a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete.
A magyarországi nemzetiségek országos önkormányzatainak kategóriájában érvényes jelölés nem volt, így innen nem delegálnak tagot, de ez nem jelent akadályt a testület működésében. További három kategóriában – szomszédos államok magyar kulturális szervezetei, fogyatékkal élők érdekvédelmi szervezetei, kulturális szervezetek – a hatóság több jelölő szervezetet is nyilvántartásba vett, így a jogszabály alapján sorsolással kellett eldönteni, mely jelöltek kerülhetnek be a Közszolgálati Testületbe. A szerdai sorsolás eredményeként egy-egy tagot küldhet a testületbe a Kolozsvári Magyar Diákszövetség, a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete és az Arany János Alapítvány.
A médiatörvény alapján sorsolás nélkül, automatikusan delegálhat egy-egy főt a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Magyar Olimpiai Bizottság, a Magyar Rektori Konferencia és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
A jelentkezők hat csoportba kérhették nyilvántartásba vételüket, és az egy tematikus kategóriába tartozó szervezetek közül csak egy küldhet képviselőt a testületbe. Ha egy kategóriába több szervezet is jelöl tagokat, a szervezetek megállapodhatnak egymással a delegált személyről. Ha nem születik ilyen egyezség, az NMHH sorsolással dönti el, hogy melyik szervezet jelöltje delegálható.
A Közszolgálati Testület biztosítja a közszolgálati médiaszolgáltató feletti társadalmi felügyeletet és ellenőrzi a közszolgálatiság érvényesülését. A grémium megbízatása három évre szól, elnökét saját tagjai közül választja.
Kapcsolódó cikkek
- Az ország második Bűvösvölgy médiaértés-oktató központja nyílt meg Debrecenben
- Megnyílt a debreceni Bűvösvölgy, Magyarország második médiaértés-oktató központja
- A Telenornál is ellenőrizte a hálózatsemlegességi előírások betartását az NMHH
- NMHH: Újabb döntés a megkülönböztetéstől mentes internetezésért
- A Közszolgálati Testület három év után ismét megújul
- Három év után ismét megújul a Közszolgálati Testület
- Jogszabályváltozások az NMHH-nál
- Hét aktuális jogszabályváltozás az NMHH-nál
- Elérte a százezer lekérdezést az NMHH számhordozottsági tudakozója
- Elérte a százezer lekérdezést az NMHH számhordozottsági tudakozója