Rio 2016: Hogyan védjük meg magunkat az Olimpiához kapcsolódó átverésektől?
Az ESET szakértőjének tanácsai arról, mi mindent kell tudnunk, mielőtt belevágunk a jegyvadászatba
2016. augusztus 6.
Ez az év a sportrajongók éve. Az utóbbi pár hónapban kevés eltéréssel egyik nagy sportesemény követte a másikat. Elsőként a focit élvezhették a szurkolók egy teljes hónapon át a Labdarúgó Európa-bajnokság alatt, amit a Tour de France izgalmas és gyakran drámai pillanatai követtek, míg most a figyelem Rio és a nyári olimpiai játékok felé fordul.
A biztonságról azonban úton, útfélen érdemes gondoskodnunk: az ESET által készített rövid felmérésből kiderült, hogy a magyar felhasználók tudatosan védik adataikat utazás előtt és alatt is.
Sajnos ezek a népszerű sportesemények a csalók és bűnözők céltábláivá is váltak. Olyan spam, csaló és adathalász kampányok jelentek meg, amelyeket arra dolgoztak ki, hogy kihasználják a helyszínre utazó lelkes szurkolók óvatlanságát. A Labdarúgó Európa-bajnoksághoz kapcsolódó csalásokról korábban az ESET is beszámolt, illetve jótanácsokkal szolgált a felhasználók számára.
A 2016-os riói játékok esetében is hasonló tendencia figyelhető meg, a csalók megpróbálják a gyanútlan áldozatokat hamis online jegyértékesítésekkel átverni, amelyek következtében a szurkolók végül pénz és a játékra szóló belépő nélkül maradnak. Az ESET szakemberei egy rövid útmutatóval segítenek a szurkolóknak, hogy biztonságosabban hozzájussanak a megvásárolni kívánt jegyeikhez:
- Még a jegyvásárlás megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy mind az operációs rendszerünk, mind a szoftvereink naprakészek, illetve olyan megbízható biztonsági megoldást használunk, amely védelmet nyújt a rosszindulatú támadások ellen böngészés vagy online vásárlás közben is.
- Ha az első feltétel teljesült, elkezdhetünk keresni olyan weboldalakat, amelyek jegyeket kínálnak az olimpiai játékokra. Sok van belőlük és nehéz kiszűrni a hamisakat, így az a legbiztosabb, ha megkeressük a hivatalos viszonteladót a hivatalos listából.
- Ha azonban már keresgéltünk más jegyet kínáló weboldalakon, ellenőrizzük le, hogy a böngészőnkön a címsorban (ahol az URL található) szerepel-e a „zöld lakat” ikonja és a HTTPS, amely a biztonságos és a titkosított kapcsolaton keresztüli böngészést jelenti. Ha igen, ez azt jelzi, hogy a tanúsítványt a megfelelő minősítő adta ki, és az adataink védve vannak. Ha nem, akkor elképzelhető, hogy illetéktelen kezekbe kerültek.
- A szervezők tiltják a jegyárusítást a közösségi médiában, ezért ha nem szeretnénk bajba kerülni a helyszínen, akkor ne ezen keresztül vásároljunk jegyet.
- Ha már megvettük a jegyünket, de meggondoltuk magunkat, ne próbáljuk újra eladni, hanem használjuk a szervezők által létrehozott hivatalos rio2016.com oldalt. Itt megtalálhatunk minden szükséges instrukciót, például ha eladják a jegyünket, az árát teljes mértékben visszatérítik többletköltségek nélkül.
Ne felejtsük el, hogy minden nagyszabású sporteseményre rengeteg szurkoló kíváncsi, így ezek a kiberbűnözők kedvelt célpontjaivá váltak. Ne dőljünk be a trükkjeiknek, hanem védjük meg az eszközeinket. Használjuk a hivatalos és biztonságos csatornákat ahhoz, hogy megszerezzük a jegyeinket, máskülönben jegy nélkül és üres pénztárcával végezzük. Vagy rosszabb esetben ellopják az adatainkat és bizalmas információinkat, amelyek később további károkat okozhatnak nekünk.
Az ESET felmérése szerint biztonságtudatosabbak vagyunk a nyaralás alatt
Ha a fenti tanácsokat megfogadva a sikeres jegyvásárlást követően eljutottunk Rióba, a biztonságról külföldön sem szabad elfeledkeznünk. Az ESET nemrégiben egy rövid felmérést készített arról, hogy a magyarországi felhasználók milyen biztonsági intézkedéseket tesznek utazás előtt és alatt. A kutatás eredményeiből kiderült, hogy a többség tudatosan védi adatait a várható támadások ellen. Mind utazás előtt, mind utazás alatt gondoskodnak a védelemről, figyelve azokra a helyzetekre, amikor az adataik a legsérülékenyebbek. A válaszokból megfigyelhető volt, hogy az internet szolgáltatás és a Wi-fi hálózat hitelessége fontos szerepet tölt be a megkérdezettek körében: a nyilvános Wi-fi hálózatot csak korlátozott esetekben használják, és csak megbízható internetszolgáltatót hajlandóak választani.
A felmérés főbb megállapításai a következők voltak:
- 38 százalék mindig, míg 28 százalék gyakran frissíti az operációs rendszerét és a számítógépén található alkalmazásait utazás előtt.
- A válaszadók 59 százaléka készít biztonsági mentést az adatairól, ami a zsarolóvírusok elleni védekezés egyik fontos eszköze, ahogyan az ESET erre már korábban is figyelmeztetett.
- A válaszadók nagy többsége, 83 százalék nyilatkozta, hogy számára fontos az internetszolgáltató hitelessége, és csak megbízható szolgáltatást használnak az út során.
- Az idegen hálózatról érkező kérelmekre szintén a válaszadók döntő hányada figyel: 67 százalék azonnal lekapcsolódik róla, ha az váratlan szoftverfrissítést kér.
- A felmérésben résztvevők túlnyomó része tudatos a nyilvános Wi-fi hálózatok használatával kapcsolatban is: 83 százalék mindig kerüli az ilyen módon történő online bankolást és vásárlást.
A különféle, egyre kifinomultabb támadások miatt nem mondhatunk le a védelemről sem az otthon, de a külföldön töltött idő alatt sem. Mindig készítsünk biztonsági mentést az adatainkról lehetőleg egy nem állandóan csatlakoztatott eszközön, a mentéseinket rendszeresen ellenőrizzük le. A frissítéseket és a számítógép operációs rendszerének naprakészen tartását pedig biztonságos hálózaton keresztül végezzük. Tudatossággal és olyan biztonsági szoftver alkalmazásával, amely véd a váratlan internetes fenyegetések ellen, megelőzhető, hogy adataink idegen kézbe kerüljenek.
Nyaralás közben Te mely állításoknak teszel eleget a leginkább?
Kapcsolódó cikkek
- Hamis adatlopásokkal zsarolnak a kiberbűnözők
- Alattomosan támad a vírustoplista zöldfülű károkozója
- Kormányzati adatokat lopott egy kártékony program Kelet-Közép-Európában
- Kiberkémkedés Kelet-Közép-Európában: kormányzati adatokat lopott egy kártékony program
- Online is érdemes felkészülni a labdarúgó EB-re
- Trójai mezőnyfölény a vírustoplistán
- A zsarolóvírusok pszichológiája
- A zsarolás már mérhetően trendi: várakozásoknak megfelelően élen a Nemucod kártevő
- Háromból egy vállalkozás nincs tisztában a virtuális környezetek speciálizált biztonsági megoldásaival
- Minden, amit a zsarolóprogramokról tudni kell