Felesleges adatokat tárolnak drágán az európaiak
2016. január 2.
Évente több milliárd eurós kiadással jár a felesleges adatok tárolása és kezelése az európai szervezeteknek a Veritas Technologies LLC informatika biztonsági cég felmérése szerint.
Részben azért, mert a munkavállalók úgy kezelik a vállalati rendszert, mint a saját infrastruktúrájukat, a vezetők pedig túlzott mértékben támaszkodnak a felhő alapú tárolási rendszerekre.
A Veritas az európai közszféra és magánszektor adatkezelési módszereit feltérképező Databerg Report 2015 eredményeit bemutatva közölte, a rendszerek ilyen módon történő kezelése megnöveli az adatvesztés kockázatát is.
A kutatás keretében a Veritas mintegy 1500 vezető informatikai felhasználót kérdezett meg az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) 14 országában arról, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek a vállalati adatok értékes üzleti információvá alakítása során. A riport egy új jelenséget is bemutat, amelynek a jéghegyekhez hasonló tulajdonságai miatt a Databerg nevet adták a szakemberek, akik a tárolt adatok három fő típusát különböztetik meg: kritikus üzleti adatnak azokat tartják, amelyek elengedhetetlenek a folyamatos működéshez, a szervezet sikerességéhez, és azt tanácsolják, hogy ezeket folyamatosan, megelőző módon védjék.
A redundáns, elavult és triviális, felesleges adatok üzleti értékkel már csak csekély mértékben, vagy egyáltalán nem rendelkeznek, ezért ezek mennyiségét minimalizálni kell a rendszeres és biztonságos törlésekkel.
Az úgynevezett sötét adatok értéke még ismeretlen, és ugyanúgy tartalmazhatnak kritikus, fontos információkat, mint haszontalan és felesleges adatokat is. Mivel azonban tárolásuk mindenképpen igénybe veszi a vállalat erőforrásait, a sötét adatokat célszerű a lehető leghamarabb feltérképezni, és megállapítani, hogy felesleges vagy üzleti szempontból kritikus adatoknak minősülnek-e.
A Veritas felmérésének eredményei szerint az EMEA régióban a szervezetek adatállományának 54 százaléka sötét adat, 32 százaléka elavult és triviális adat, és a jéghegy csúcsát jelentő hasznos üzleti adatok aránya csak 14 százalék.
A felmérés kimutatta azt is, ha nem történik jelentős változás az adatkezelésben, 2020-ra a felesleges és elkerülhető adattárolási és -kezelési költség eléri a 811 milliárd eurót a vállalatok számára.
A jelentésből kiderült továbbá, hogy a vállalatok egyre több adatot helyeznek át a felhőbe azért, hogy megbirkózzanak a növekvő adatmennyiséggel: a felhő alapú tárolás és -feldolgozás az elkövetkezendő 12 hónap során a harmadával, 33 százalékról 45 százalékra nő. Egyebek mellett nagy azonban a valószínűsége annak, hogy a szervezeteknek az ilyen típusú szolgáltatások bevezetésére nincs megfelelő modellje a járulékos költségek kiszámításához, illetve azzal kapcsolatban sem, hogy mit kell tenni, ha egy esetleges vészhelyzetben az adatokat a felhőből ki kell vonni.
A Veritas megoldásait a Fortune 500 vállalatainak 86 százaléka alkalmazza adatainak eléréséhez, és az információk hatékony felhasználásához.
Kapcsolódó cikkek
- Önállósodott a Veritas a Symantec-től
- Nem törlik az adatokat az önkormányzatok
- Használt telefonokról kerülnek ki a családi fotók és a jelszavak
- DIPCOG jóváhagyást kapott a Blancco - lehet törölni a titkosított adatokat
- Jegyzőkönyvezett fertőtlenítés segít adathordozóink kötelező megsemmisítésében
- Kockázat nélkül nem lehet az élvonalban lenni
- Kürt: Kockázat nélkül nem lehet az élvonalban lenni
- Bárki törölheti magát a Google-ből
- Bárki törölheti magát a Google-ből
- A Barracuda tárolási megoldások már Magyarországon is elérhetőek