Kiberanalfabéták osztják meg a jelszavukat
2015. december 31.
Az internetfelhasználók közel fele elismerte, hogy megadta, vagy láthatóvá tette már jelszavát valakinek, derül ki a Kaspersky legutóbbi fogyasztói felméréséből.
Ez az adat jól mutatja a kiberhozzáértés hiányát, valamint igen egyszerűvé teszi a kiberbűnözők számára az otthoni felhasználók online életéhez való hozzáférést.
Amikor a jelszavak fontosságáról esett szó, a válaszadók szükségesnek tartották az erős jelszavak alkalmazását az olyan szolgáltatásoknál, amelyeknek a legmagasabb értéket tulajdonították. A felhasználók szerint az erős jelszavakra leginkább az online bankolásnál (54%), az e-mailezésnél (44%) és a közösségi oldalaknál (21%) van szükség.
A megkérdezett otthoni felhasználók úgy vélik, hogy az online vásárlások és a fizetésre szolgáló alkalmazások szintén erős jelszavakat igényelnek, de ezt nem tartották annyira fontosnak. Csak 29%-uk tartotta az online vásárlást fontos szolgáltatásnak, bár a válaszadók több mint egyharmada (38%) érezte úgy, hogy indokolt az erős jelszó. Ráadásul csupán 29%-uk értett egyet azzal, hogy az online fizetési rendszerek erős jelszót igényelnek, és valamivel kevesebb mint 23%-uk értékelte ezeket a szolgáltatásokat fontosnak.
Ennél is aggasztóbb, hogy bár a fogyasztók egyetértettek abban, hogy az online pénzügyi tranzakciók erős jelszavakat igényelnek, több mint a negyedük (29%) úgy gondolja, nincs szükség a bejelentkezési adatok további védelmére ezen szolgáltatások igénybevételekor. Arra számítanak, hogy a márkák, amelyektől vásárolnak, minden szükséges védelmet biztosítanak.
Még nagyobb kockázatnak teszi ki személyes információit az internethasználók harmada (33%), akik ugyancsak elismerték, hogy szabadon megosztják jelszavaikat a családtagokkal. 44%-uk nem csupán megosztotta a jelszavakat, hanem mások számára látható helyen hagyta. Tízből egy (11%) megoszt jelszavakat barátokkal és meglepő módon 6%-uk a kollégáival is. És az otthoni felhasználók több mint egyharmada (38%) csak egy e-mail címet használ minden célra - ennek a jelszónak a megosztása másokkal igen költséges lehet. Ha illetéktelen kezekbe kerül, ez a jelszó feloldhat minden információt, amelyet az e-mail fiókban tárolnak.
Játékosan ellenőrizheti mindenki saját kiber-tudásának szintjét itt, s további tippeket kaphat az internetes önvédelemre ezen az oldalon.
Kapcsolódó cikkek
- Kínai állami megrendeléseket kaphat a Kaspersky Lab
- Privát biztonsági felhővel bővíttette a vállalatok védelmét a Kaspersky
- A pénzügyi szolgáltatók inkább utólag kezelik az online támadásokat, nem megelőzik azokat
- Izrael tagadja, hogy köze lenne az évszázad kémprogramjához
- Megjelent a Kaspersky Security Scan új verziója
- A Kaspersky bemutatta Security Scan programjának legújabb verzióját
- A Kaspersky Internet Security for Android kapta „Az év terméke” díjat a PC Security Labs tesztjén
- Az első arab kiberkém-csoport nyomában
- Ingyen letölthető a mobil QR Scanner
- A gyakori adatvesztés veszélye