Könnyebb lesz a rák diagnosztizálása Óbudán
2015. december 19.
Uniós támogatást kapott a budapesti Szent Margit Kórház. A pénzből négy röntgengépet cserélnek újakra, melyeket elsősorban a vezető haláloknak számító daganatos betegségek felismerésére fognak használni.
Az új energiatakarékos röntgenberendezések kisebb sugárterhelést jelentenek a betegekre és a dolgozókra egyaránt, valamint a környezetet sem terhelik a veszélyes hulladéknak számító röntgenfilmmel. Emellett segíteni fogják a kórházak közötti elektronikus adattovábbítás rendszerének kialakítását is.
A cserét az indokolta, hogy az évente több mint 20 ezer vizsgálatot végző, és több száz daganatos megbetegedést diagnosztizáló kórház röntgenfelvétel-átvilágítója már egy éve javíthatatlanul elromlott, és a felvételi berendezések is amortizálódtak. A digitális technológiára történő átállással viszont nemcsak megszűnik a röntgenfilm és a vegyszerek használata, de egyszerűsödik a felvételek archiválása és továbbítása is, és mindenekelőtt könnyebben és pontosabban diagnosztizálhatóvá válnak a Magyarországon vezető halálozási oknak számító daganatos megbetegedések. Emellett felgyorsulnak a vizsgálatok, rövidül az előjegyzési idő, a modern berendezések alkalmazása pedig kisebb fajlagos energiaköltséget jelent majd a kórház számára.
A KSH adatai szerint az elmúlt 15 évben 32-34 ezer magyar halt meg évente daganatos megbetegedések következtében, és a rák egyre jelentősebb haláloknak számít. Az első számú, egyben a legveszélyesebb rosszindulatú daganatok közé a légcső, a hörgő és a tüdő tumorai tartoznak. A Szent Margit Kórház új röntgengépeivel a tüdő mellett az emésztőrendszer daganatos megbetegedéseit, a degeneratív tüdőbetegségeket (emphysema, COPD, fibrosis), a szív- és érrendszeri betegségek közül pedig a keringési elégtelenséget lehet majd diagnosztizálni és követni.
Kapcsolódó cikkek
- 3D-nyomtatás a gyógyítás szolgáltatában
- Új megoldásokkal segíti a személyre szabott gyógyítást az SAP
- Robotok segítenek egy magyar kórházban
- Jövő tavaszra meglehet a Segítő Kezek infokommunikációs modellprogram eredménye
- Egy adatbázisba kerül összes egészségügyi adatunk
- Robotokat alkalmaztak gerincműtéteknél Kínában
- Hőre robbanó mikroszkopikus gránátot fejlesztenek a rák ellen
- Lezárult az e-egészségügyi rendszer fejlesztése
- Megnyílt az első online klinika
- Hang alapján ismeri fel a Parkinson-kórt egy magyar algoritmus