Újabb magyar eszközök a Nemzetközi Űrállomáson
2015. december 18.
A napokban újabb magyar eszközök érkeztek a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére. A detektorokkal az űrhajósokat ért sugárdózist térképezik fel.
Az űrhajó újabb magyar gyártású eszközöket is szállított a Nemzetközi Űrállomásra. A tudományos kísérletek között helyet kaptak hazai fejlesztésű passzív – energia-ellátást nem igénylő – detektorcsomagok is, amelyek az ESA DOSIS-3D (Dose Distribution Inside the International Space Station-3D – Dóziseloszlás a Nemzetközi Űrállomáson-3D) kísérletének részét képezik. A detektorokat hat hónap múlva hozzák vissza a Földre kiértékelésre. A világűrben a földinél sokkal nagyobb az űrhajósok dózisterhelése, így folyamatosan nyomon kell követni az őket ért sugárzást. A magyar fejlesztésű dózismérők európai-magyar és orosz-magyar együttműködés keretében ezt a feladatot látják el.
Hasonló magyar detektorokból állt az az SPD–12A nevet viselő detektorcsomag, melyet 2014. október 1-jén az orosz Progressz M–29M teherűrhajóval juttattak fel az űrállomásra.
A passzív dózismérőkön kívül 2003 óta az űrállomáson üzemel – a fedélzeti szolgálati rendszer részeként – a Pille dózismérő. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával zajlik a kiolvasó egy új példányának gyártása és tesztelése. Az elkészült eszközt 2016 közepén juttathatják fel a Nemzetközi Űrállomásra. A 2013-ban indított és az orosz Zvezda modulban szolgálatot teljesítő, szintén magyarok által épített TRITEL kísérleti dózismérő rendszer új központi egységét várhatóan 2016 második felében viszik fel az ISS-re.
A műszereket a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontjának munkatársai fejlesztették ki az orosz Orvosbiológiai Problémák Intézet és az ESA együttműködésével.
Kapcsolódó cikkek
- Élesedik a Google Lunar XPRIZE holdversenye
- Rekordenergián ütköztették az ólommagokat a nagy hadronütköztetőben
- A marsutazás kulisszatitkai
- Igazi autodidakta volt a kozmonautika orosz atyja
- Másoknak adhatjuk majd át tudásunkat robotok segítségével
- Robotok adhatják tovább az emberi tudást
- Az egész magyar űripart fellendítheti az ESA-tagság
- A Puli is részt vesz a Mars-küldetés szimulációban a tiroli sziklagleccseren
- Űrakadémiát szervez a Magyar Asztronautikai Társaság
- Ifjú magyar űrkutatók a világhírnév kapujában