Hány barátod van a digitális világban?
2015. december 2.
Robin Dunbar antropológus elmélete szerint kapcsolataink számát és intenzitását agykérgünk mérete határozza meg, amelyből kiindulva az embernél funkcionálisan 120-140 fős ez a csoport, és ha megnézzük a ma élő vadászó-gyűjtögető népcsoportokat, azok is maximum ekkora faluközösségekben élnek – magyarázza a pszichológus-nyelvész.
Ismerősök?
De mi a helyzet a digitális világba születőkkel, hiszen a Facebook-nemzedéknél az ismerősök száma az ezret is könnyen meghaladja. Ám, ha valakit türelmesen végigkérdezünk ezerötszáz partneréről, kiderül, hogy ő is csak 100-150-ről fogja tudni megmondani pontosan, ki is az, és mit csinál. Azaz a technológia látszólag lehetővé teszi, hogy hatalmassá tegyük ezeket a köröket, de továbbra is csak 120-140 fő lesz az, aki ténylegesen jelen van a fejünkben – hívja fel a figyelmet a szakember
Biztonságot ad
Az internet és a mobiltelefon tehát minden korábbinál könnyebbé tette a kapcsolattartást ismerőseinkkel, egyidejűleg mind gyakrabban esik szó a digitális technológia vélt vagy valós elidegenítő, bedaráló hatásairól is. A kutatások arról tanúskodnak, egyelőre urai vagyunk a kütyüknek, magyar kutatók vizsgálataiból pedig az is kitűnik, hogy sok más használati tárgyunktól eltérően a telefonunk hordoz bizonyos érzelmi töltetet, érzelmi biztonságot ad nekünk, miközben képviseli a minket körülvevő társas világot: ha a mobiltelefonra gondolunk, akkor állandóan az érzelmileg fontos kapcsolatok jutnak eszünkbe.
Segít
A Magyar tudomány ünnepén a Budapesti Műszaki Egyetem néhány saját fejlesztését is bemutatta a diákoknak. Az egyik készülék például arra ügyel, hogy a gyerek a tudásszintjének megfelelő feladatot kapjon, de mégis legyen kihívás, és hozzon sikerélményt, mindezt úgy, hogy az alkalmazáshoz különféle fiziológiai mérőeszközöket csatlakoztattak, többek közt egy egycsatornás EEG-eszközt, amely az agy különböző paramétereit méri.
Legyünk erősebbek a kütyüknél!
Ehhez hasonló fejlesztő játékok, egymással kommunikáló autók, intelligens városok, okoslakások és minden eddiginél sokoldalúbb mobiltelefonok - ezt hozhatja tehát el a mobilhálózatok ötödik generációja. Ami viszont fontos kérdés továbbra is: miközben tengernyi eszköz vesz körül minket, valahogy el kell kerülnünk, hogy a kütyük uralják az életünket.
forrás: M1/Minden tudás / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- InternetKon - Elkészült a konzultáció eredményeit megvalósító kormány-előterjesztés
- A helyesírás-ellenőrzők mellékhatásai
- Sulinet + Projekt: jelentős fejlesztések a közoktatás informatikai hálózatában
- Internetes sorozatcsalások miatt emelt vádat a ceglédi ügyészség
- Csepreghy: a szélessávú lefedettség csak a kezdet
- Szupergyors internet lesz a hazai közoktatásban
- A középiskolások szerint törvénytelen a fájlmegosztó oldalak használata
- Elmarad a magyarok digitális írástudása az uniós átlagtól
- Eddig bírjuk mobil nélkül
- A digitális írástudást erősítené a Vodafone