A tengervizet is ihatunk a GE 3D-nyomtatott gépének segítségével
2015. november 26.
A GE Global Research (GRC) kutatói az USA Energiaügyi Minisztériumával együttműködve egy olyan szuperhatékony sótalanító berendezés kifejlesztésén dolgoznak, amely az emberi tenyérben is elfér.
Az innovatív megoldás létrehozásához le kellett kicsinyíteni egy eredetileg áramtermelésre tervezett gőzturbinát. A megoldás az üzletági áttörések sokoldalú kiaknázására életrehívott GE Store tudásközpont újabb sikeres példája, amely, akár 20 százalékkal is lecsökkentheti a tengervíz sótalanítási költségeit. Ezzel megkezdődhetne annak a költségkorlátnak a lebontása, amely eddig gátat vetett a sótalanító rendszerek nagyobb arányú elterjedésének.
A mini sótalanító rendszer a 3D-nyomtatást ötvözi mindazzal a mély tudás- és ismeretanyaggal, amellyel a GE a turbógépezetek és az áramlástan terén rendelkezik. Ez a kombináció tette lehetővé, hogy a GE kutatói, Doug Hofer és Vitali Lissianski lekicsinyítsenek egy áramtermelő gőzturbinát, amely normál esetben egy iskolai tornaterembe is alig férne be. „A hagyományos gőzturbinákban a gőz cseppfolyóssá válik és vízzé alakul” – mondja Hofer. „Úgy gondoltuk, hogy ezt az elvet a víz sótalanítására is alkalmazhatnánk.”
Az egyetlen különbség az, mondja Hofer, hogy a turbinán átáramló közegeket a tengervíz vagy a sós víz megfagyasztására használják, ahelyett, hogy a gőzt vízzé cseppfolyósítanák, mint egy gőzturbinában. A sós víz megfagyasztása természetes módon szétválasztja a sót és a vizet azáltal, hogy a sót szilárd halmazállapotúvá, a vizet pedig jéggé alakítja.
A világ potenciális tiszta ivóvízkészletének 97,5 százaléka lényegében még mindig kiaknázatlan, hiszen a sós tengerekbe és óceánokba zárva emberi fogyasztásra alkalmatlan. Mindeközben a vízhiány globális szinten egyre súlyosabb méreteket ölt. Az ENSZ szerint a vízhiány 1,2 milliárd embert, vagyis a világ népességének egyötödét érinti.
A miniatürizált gőzturbina által inspirált technológia azonban mindezt megváltoztathatja. A gőzgépek az egyik legjelentősebb találmánynak bizonyultak, hiszen segítségükkel jut el az elektromos áram szinte minden háztartásba és vállalkozáshoz. Most pedig miniatürizált formában talán a víz-sótalanítási eljárások elterjesztésére is megoldást jelenthetnek világszerte.
Forrás: GE Reports
Kapcsolódó cikkek
- A tengerből is ihatunk vizet a GE miniatürizált, 3D-nyomtatott gépének segítségével
- Egy londoni laboratórium vizsgálja a technológiával való kapcsolatunkat
- Online matematikaórát tart Lovász László, az MTA elnöke
- Gazdag program várható a Kutatók a neten virtuális találkozón
- Hőre robbanó mikroszkopikus gránátot fejlesztenek a rák ellen
- Meghaladta az ötmilliót az angol nyelvű Wikipedia szócikkeinek száma
- Fehérje és szoftverek a GE kombinációja a rákellenes gyógyszerek előállításában
- Magyar Fenntarthatósági Cúcs a Piac és Profit szervezésében
- Háromdimenziós technológiával óvják meg a Közel-Kelet kincseit
- A hagyományos napelemnél 50-szer nagyobb teljesítményű az új energiatermelő ablak