Amikor halálba visz a kiberzaklatás
2015. október 26.
Amióta iskola létezik, van iskolai piszkálódás, amellyel például egy osztály kiközösít, megfélemlít egy fiatalt. Az internet térhódításával ennek terjedése, hatása is erősödött, ami több esetben vezetett már tragédiához. A Szegedi Tudományegyetemen országos tanácskozást rendeztek az internetes zaklatás elleni küzdelemről. Az egyik előadót, Péterfalvi Attilát, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökét a Kossuth Rádió Közelről című műsorában kérdezték a jelenségről.
Sajnálatos módon már Magyarországon is történt gyermekhalál kiberzaklatás miatt – mondta el a hatóság vezetője. Mindenki ki van téve a kiberzaklatásnak, aki számítógépet vagy okostelefont használ, de leginkább a fiatalok érintettek, hiszen nekik nincs meg az a tapasztalatuk, ami a felnőtteknek. Ráadásul nem is nagyon fordulnak a saját korosztályukon kívül másokhoz, akik segíteni tudnának nekik - magyarázta.
Ők, mivel még rossz tapasztalattal nem rendelkeznek, sokkal nyitottabbak, nem érzik a digitális világ káros hatásait. Nem részesültek még olyan bántásban, mely az empátiakészségüket is kifejlesztené. A többi közt ezek akadályozzák, hogy megfontoltabbak legyenek. Ezért nagyon fontos a felvilágosító munka, melyre alkalmas az etika-, osztályfőnöki vagy informatikaóra. A gyermekeket fontos felkészíteni az esetleges sérelmekre, illetve eltéríteni attól, hogy ilyen zaklatást, megfélemlítést elkövessenek – fejtette ki Péterfalvi Attila.
Beszélt arról is, hogy az ezzel kapcsolatos tananyag és oktatási metodika már elkészült. A hatóság mellett a civil szervezetek és a szolgáltatók is érzékelik ezt a problémát, és felelős módon maguk is kialakítanak jó programokat. Példaként említette a médiahatóság Bűvösvölgyét.
Ezeket alkalmazni lehetne az oktatásban. Lépéskényszerben vannak az iskolák, hogy valamilyen módon kerüljenek be ezek az anyagok az oktatásba. A megoldás szerinte az lehetne, hogy kötelezően kellene foglalkozni a területtel.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is: komplex problémáról van szó, melynek egy szelete a jog is, de a megelőzésnek, a felvilágosításnak kellene a fő szempontnak lennie. A fiatalok kriminalizálása nem biztos, hogy jó megoldás, kiváltképp akkor, ha nem is tudják, miért számít bűncselekménynek az a magatartás, amit épp elkövetnek – indokolta meg.
forrás: Közelről / Kossuth Rádió / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- A gyermekeket is meg lehet védeni a neten leselkedő veszélyektől
- A német fiatalok már napi negyedórát tévéznek mobilon
- Internetes „civil újságíróként” pozitív változásokat érünk el
- Az információs társadalom megbízható adatokat követel
- 25 éves srác keres a legtöbbet a YouTube-on
- Púposak lehetnek a telefonfüggő gyerekek
- Megnyílt az első online klinika
- A Kaspersky Lab fellép az internetes zaklatás és megfélemlítés ellen
- Gyerekbaráttá kell tenni a magyar internetet
- Nagysebességű internetet kap közel négyszáz iskola