Európai Bíróság: a híroldalak videóriportjai audiovizuális médiaszolgáltatásnak tekinthetők
2015. október 21.
A kérdés egy osztrák üggyel összefüggésben került a luxembourgi uniós bírák elé, miután a Tiroler Tageszeitung honlapján keresztül elérhető külön videóoldallal kapcsolatban az osztrák médiahatóság azt állapította meg, hogy az ott szereplő felvételek úgynevezett lekérhető médiaszolgáltatásnak tekintendők, amelyet be kell jelenteni a hatóságoknál. A kiadó viszont bírósághoz fordult az ügyben, amely a luxembourgi uniós bíráktól várt választ arra a kérdésre, hogy hogyan kell értelmezni az uniós jogot, minek kell tekinteni a híroldalakon szereplő rövid videókat. Az uniós jog ugyanis világosan fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy az audiovizuális médiaszabályozás a hírlapok és a folyóiratok elektronikus változataira nem alkalmazandó.
A bíróság rámutat ugyanakkor, hogy ha nem a cikkeket kiegészítő videófelvételekről van szó, hanem saját önálló tartalommal és funkcióval rendelkező videóösszeállításról, akkor az nem a hírlap vagy a folyóirat elektronikus változata, hanem önálló műsorszámnak kell tekinteni, s mint ilyen az audiovizuális médiaszolgáltatást szabályozó jogszabályok hatálya alá tartozik.
A bíróság kimondja, hogy a külön oldalon közzétett videókhoz való hozzáférés nem különbözik a video-on-demand, vagyis lekérhető audiovizuális médiatermékekétől, és versenyeznek a hagyományos műsorszolgáltatókkal.
"Márpedig az irányelv céljának lényege, hogy egy különösen versenyző jellegű médiakörnyezetben ugyanazon jogszabályokat alkalmazza az azonos közönséget célzó szereplőkre, valamint hogy elkerülje, hogy a szóban forgó videógyűjteményhez hasonló lekérhető audiovizuális médiaszolgáltatások tisztességtelen versenyt folytathassanak a hagyományos televíziózással szemben" - érvelnek a luxembourgi uniós bírák.
Kapcsolódó cikkek
- Nem hazaáruló a két német blogger
- Bemutatták az internetes jogok nyilatkozatát
- Jogerős: felelőssé tehető egy hírportál a gyalázkodó kommentek miatt
- Szlovéniában büntethetővé tennék a hírportálokat a sértő kommentek miatt
- Elindult az internetről szóló nemzeti konzultáció
- Globális internetszabályozást akar Kína
- Ma az internetlassítás ellen tiltakozunk
- Őrizetbe vették az egyik vezető kínai hírportál újságíróit cégek zsarolása miatt
- Nyílt levélben szólította fel a vita befejezésére az Amazon.com-ot több száz író
- Reklámadó: a közösségi oldalakat is bevonhatják az adózói körbe