Gyerekjáték lesz okosotthonunk irányítása
2015. szeptember 12.
Lehetővé teszi ez az újítás, hogy a vevők hangalapú paranccsal vezéreljenek hatvannál is több funkciót egy tipikus intelligens otthon környezetét szabályzó alkalmazások teljes tartományában, amely magába foglalja a világítást, a fűtést, árnyékolás vezérlését és az ajtónyitást is.
Tavaly hozta ki az ABB a free@home termékét, melynek segítségével a rendszert kiépítők egyszerűbben tudnak otthonautomatizálási lehetőségeket kínálni, kihasználva az internet nyújtotta előnyöket. Az okostelefonról, táblagépről vagy személyi számítógépről irányítható rendszer leegyszerűsíti számos olyan funkció kezelését, amely a vevő igényeinek megfelelő otthoni környezet tud teremteni. A most bevezetett hangalapú vezérlés még tovább egyszerűsíti az otthonautomatizálást.
Minden korábbinál egyszerűbbé tenni az otthonok automatizálását akarják. Sötétedés után haza érve, csak ennyit kell mondani: „előszoba világítást bekapcsolni”, és a fények bekapcsolnak, majd a ház elhagyásakor adja ki az utasítást: „világítást kikapcsolni”, és a rendszer végrehajtja az utasítást.
A felhasználók a szobák és a terek megnevezése szerint programozhatják a rendszert, amit úgy is be lehet állítani, hogy a kiadott utasítás végrehajtását hang üzenetben visszaigazolja. Így amikor a felhasználó kiadja az utasítást: ‘redőnyöket leengedni a nappaliban', ez a hangüzenet érkezik: „a nappaliban minden redőny leengedve” és így tovább. A felhasználók kérdéseket is feltehetnek a funkciók állapotával kapcsolatban. Például: „Klára szobájában le van-e kapcsolva a lámpa?”, és a rendszer választ ad a feltett kérdésre.
Hibrid beszédfelismerő megoldást építettek be, amely a nyelvtani alapú beszédfelismerést egy statisztikai beszédfelismerő modellel ötvözi. A rendszernél természetes beszéd alapú és „parancsalapú” utasítás is lehetséges, így a felhasználó azt is mondhatja, hogy „kérem, kapcsolja fel a nappali világítását”, vagy „nappali - világítás-be”. A hangvezérlő rendszerbe épített párbeszéd-feldolgozó egység algoritmusok segítségével ismeri fel a felhasználó szándékát és a szövegkörnyezetet. A felhasználónak nincs szüksége semmilyen betanításra, mivel a beszédmodell a free@home rendszerbe programozott szavak (az emeletek, a szobák és a vezérelt funkció elnevezése) segítségével tud alkalmazkodni. A rendszer a szükséges adatokat a szövegkörnyezetből, illetve egy kiterjedt hangkönyvtárból gyűjti össze. Ha az utasítás nem elég teljes körű, a rendszer kiegészítő információkat kér a felhasználótól.
További fejlesztésnek számít az új 'Műveletek' menü, amely különböző folyamatok kombinálását teszi lehetővé az eseményvezérelt logika segítségével. Például, ha a szobahőmérséklet túllépi a 25 °C-ot, lehetőség van a redőnyök automatikus leengedésére. Ha működésbe lép a mozgásérzékelő, a rendszer e-mailben vagy okostelefonon értesíti a felhasználót az adott működésről.
A digitális kutatási szolgáltatásokra specializálódott BI Intelligence szerint az otthonautomatizálási készülékek piaca 2014-ben meghaladta a 61 milliárd dollárt, és ez a szám 2019-re eléri a 490 milliárd dollárt, ami évi 50 százalékos növekedést jelent.
Kapcsolódó cikkek
- Hangvezérelt okosotthon rendszert mutatott be az ABB
- Egyszerűen kezelhető intelligens otthonokba szánt LG termékek az IFA-n
- Okos szenzor és okosotthon termékek az LG-től
- Az ABB üzembe helyezte a világ első ökohatékony gázzal szigetelt kapcsolóberendezését
- Sör, wifi, panoráma – okostelefonnal irányítható házat terveztek
- Lebegő kapcsolók a jövő otthonában
- Hulladékból energiát ABB technológiával
- A Google bemutatta IoT platformját
- Okosotthon szoftveren dolgozik az ABB, a Bosch és a Cisco
- Nyílt forráskódú okosotthon szoftvert fejleszt az ABB, a Bosch és a Cisco