Feliratozással akadálymentesíti a Samsung a televíziós tartalomfogyasztást
2015. szeptember 6.
A siketek és a nagyothallók számára is élvezhetők lesznek az élő és video on demand (VoD) tartalmak a legújabb feliratozási technológiának köszönhetően. A HbbTV 2.0-t a Samsung a német közszolgálati médiacéggel (RBB) és az IRT híradástechnológiai céggel közös, akadálymentesítést célzó pilot keretében a berlini IFA-n mutatják be.
A műsorszolgáltatók számára komoly kihívást jelent, hogy a tévéadás minden platformon egységesen feliratozható legyen. A feliratozás ugyanis nemcsak az idenegnyelvű műsorok szinkronját helyettesíti, hanem a siketek és nagyothallók számára akadálymentesíti a televíziózást. Míg a hagyományos műsortípusok feliratozása már bevált szolgáltatás, napjaink kihívásai már arról szólnak, hogy hogyan lehetne mindezt az egyéni televíziózási szokásoknak megfelelően bővíteni és a műsorok nagyobb választékát a fogyatékossággal élők számára is hozzáférhetővé tenni.
Szakértői becslések alapján Magyarország lakosságának kb. 10 százaléka küzd valamilyen mértékű hallásproblémával. Az Egészségügyi Világszervezet 2000-ben végzett felméréséből kiderült, hogy a világon a népesség 4,2 százaléka, kb. 250 millió ember hallássérült. A hallássérülés okától és mértékétől függetlenül minden hallásprobléma ide tartozik az időskori halláscsökkenéstől kezdve az örökletes, veleszületett siketségig. A WHO statisztikái alapján a hallássérültek száma folyamatosan emelkedik, mely öregedő társadalmunknak, a különböző technikai eszközök (pl. fülhallgatók) használatának és a magas zajártalomnak is köszönhető. „Az akadálymentesítésre tehát napjainkban egyre nagyobb szükség van, a megvalósításában pedig támaszkodhatunk a Samsung okoseszközök tudására." – tette hozzá Nyilas Orsolya.
A HbbTV lényege, hogy a lineáris tévéadás mellett az interneten keresztül a műsorszolgáltatók és partnereik streamelt adást és számos kiegészítő információt juttathatnak el a felhasználók készülékére. Egyre több európai tévétársaság, köztük a hazai közszolgálati adók is kínálnak ilyen, kiegészítő és többletszolgáltatásokat. Így például lehetőség van az elmulasztott műsor utólagos megtekintésére, vagy akár a hírek további részleteinek elolvasására, de itt érhető el a a műsorok feliratozása is.
A technológia továbbfejlesztett változata, a HbbTV 2.0 a berlini IFA-n, az ARD Digitális Hallban az IRT és RBB standján debütál, és szeptember 7-15 között az amsterdami IBC-n, az IRT standján is bemutatják.
Kapcsolódó cikkek
- A Samsung legtöbb 2015-ös UHD tévéje jogosult a 4K UHD logó használatára
- EISA díjjal jutalmazták Samsung a Galaxy S6 edge modelljét és ívelt képernyős TV-jét
- A Samsung valamennyi 2015-ös UHD tévéje megfelel a legszigorúbb szabványoknak
- EISA díjas a Galaxy S6 és a Samsung ívelt képernyős TV-je is
- Magyarországon a Samsung Tizen alapú SUHD TV-je
- Hazánkban a Samsung SUHD TV-je
- 500%-os növekedés a 4K TV eladásokban
- Ötszörösére nőttek a 4K TV eladások
- Jótékony célra készült arany borítású UHD TV a Samsungtól
- Elsőségre pályáznak a magyar tolmácskesztyű fejlesztői