Átadták az FBI-nak Hillary Clinton magán e-mail-szerverét
2015. augusztus 12.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) rendelkezésére bocsátották Hillary Clinton demokrata elnökjelöltnek azt az e-mail-szerverét, amelyet külügyminiszterként használt levelezésre - közölte kedden internetes kiadásában a The Washington Post című lap.
Miután a hírszerző szervek főellenőre, I. Charles McCullough júliusban hivatalosan aggályát fejezte ki az igazságügyi minisztériumnak amiatt, hogy titkos információ kerülhetett ki a kormányzat ellenőrzése alól, az FBI vizsgálatot indított mindazon eszközöknek a biztonságossága ügyében, amelyeken annak idején Clinton magán elektronikus leveleit tárolták.
A The Washington Post Nick Merrillre, a Clinton-kampány szóvivőjére hivatkozva jelentette, hogy David Kendall, az elnökjelölt-aspiráns ügyvédje a szerver mellett egy olyan pendrive-ot is átadott az FBI-nak, amely a külügyminisztériumhoz már korábban eljuttatott több ezer Clinton-levelet tartalmaz.
Az e-mail-ügy 2014 nyaráig nyúlik vissza, amikor az amerikai külügyminisztérium jogászai - akik egy kongresszusi adatkérelem teljesítésén dolgoztak a bengázi amerikai képviselet ellen 2012-ben végrehajtott fegyveres támadás ügyében - rájöttek, hogy nem minden irathoz férnek hozzá. 2014 októberében a diplomáciai tárca felkérte négy volt vezetőjét, hogy szolgáltassa be a birtokukban lévő e-maileket.
Decemberben Clinton, aki 2013 elején távozott hivatalából, 55 ezer oldal terjedelmű, mintegy 30 ezer hivatalos levelet bocsátott a minisztérium rendelkezésére. Stábjának tagjai utóbb - anélkül, hogy a dologra magyarázatot szolgáltattak volna - elismerték, hogy ezek közül több hiányzik.
A politikus emellett közölte, hogy a szintén mintegy 30 ezer tételből álló magánlevelezését töröltette a szerverről.
A The New York Times című lap márciusban közölte, hogy Clinton tárcavezetőként kizárólag a privát e-mail-szerverét használta. Ezt ő kényelmi okokkal magyarázta, azzal, hogy nem akart több okostelefont hordani magánál, csak egyet. A szervert Hillary Clintonnak legalább egy vezető munkatársa is használta, Huma Abedin.
Az ügy, párhuzamosan a Clinton Alapítvány finanszírozásáról és támogatói köréről nyilvánosságra került visszásságokkal, sokat ártott a vezető demokrata elnökjelölt-aspiráns megítélésének. Az elmúlt hónapok egybecsengő közvélemény-kutatásaiból az derült ki, hogy az amerikai szavazók több mint fele nem tartja őt szavahihetőnek.
A külügyminisztérium részletekben megkezdte a Clinton-levelezés szerkesztett változatának közlését.
Kapcsolódó cikkek
- Hackerek és bennfentes kereskedők nemzetközi hálózatát leplezték le az Egyesült Államokban
- Washingtonban Moszkvát sejtik a vezérkar számítógép-hálózata elleni hackertámadás mögött
- Lekapcsolták az amerikai vezérkar e-mail-hálózatát
- Több mint 22 millió ember adatait lopták el az amerikai kormány személyzeti hivatalától
- Ugyanazok lophatták el az amerikai közalkalmazottak és két egészségbiztosító adatait
- Orosz hackerek az amerikai külügy gépeiről hatoltak be a Fehér Ház számítógép-hálózatába
- Washington hárommillió dollárt ajánlott fel két orosz kiberbűnöző kézre kerítéséért
- Amerikai katonák halállistáját tette fel a világhálóra egy iszlamista szervezet
- Nem sérült a SIM-kártyák biztonsága a Gemalto szerint
- Snowden: mobiltelefonok kódjait is feltörte az NSA és a brit GCHQ