Elindul a Segítő kezek infokommunikációs modellprogram
2015. június 1.
A magyar kormány a Segítő Kezek program infokommunikációs továbbfejlesztésével is igyekszik javítani az idősek biztonság- és közérzetét – jelentette be Kara Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára 2015. június 1-jén, a modellprogram együttműködési megállapodásának aláírásán. A projektben Budapest V. kerülete, Kisvárda és Szombathely települések vesznek részt.
A modellprogram részleteit ismertetve Jeneiné Dr. Rubovszky Csilla, az NFM idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa hangsúlyozta: a 2013-ban útnak indított Segítő Kezek idősgondozó program során elkészült országos hatástanulmányból kiderült, hogy az idős emberek mindennapjaiban az egészségükre való odafigyelés, a biztonságuk garantálása és a magányosabb napok enyhítése a három legmeghatározóbb szempont.
A most induló infokommunikációs modellprogram ezeknek az igényeknek egyszerre igyekszik megfelelni. A programban részt vevők kiválasztási folyamata után településenként 15-15 fő, 75 év feletti idős ember kap térítésmentesen okostelefont, internet-szolgáltatást (Skype alkalmazással) és egy vészjelző karperecet. A karperec nemcsak akkor képes riasztást küldeni, ha a bajban lévő személy megnyomja rajta a pánikgombot, hanem akkor is, ha az egészségi állapotot jelző értékek (pl. vérnyomás) bármilyen irányban átlépik a kritikus határt. A riasztások egy diszpécserközpontba futnak majd be, ahol a munkatársak azonnal segítségül hívhatják a mentőket vagy a rendőrséget.
A programban részt vevő települések egyenként 40 önkéntes diák és 15 közfoglalkoztatott szociális szakember és informatikus felvételét vállalják. A diákok tanulópárokban tanítják majd meg az időseket az internet, a Skype és az okostelefon használatára. Az idősgondozásban széleskörű tapasztalatokkal rendelkező szociális munkatársak a diszpécserközpontban fogadják az esetleges vészhívásokat, naponta legalább kétszer kapcsolatba lépnek az idősekkel.
Az infokommunikációs modellprogram tesztüzeme mindhárom helyszínen 2015 szeptemberében, az éles üzem októberben indul. A digitális eszközbeszerzés keretösszege első ütemben 10 millió forint. Az országos kiterjesztésről a kísérleti fázisban résztvevő három településen összegyűjtött gyakorlati tapasztalatok ismeretében dönthetnek majd.
Kapcsolódó cikkek
- Vége a titkos adatgyűjtésnek: legalábbis a jogszabály szerint
- Kilép a színfalak mögül a kínai internetrendőrség
- Könnyen jogot sérthet a munkáltató alkalmazottja digitális megfigyelésével
- A két év alatti gyerekek 38 százaléka használ mobil kütyüt
- Cisco: a Föld lakosságának fele internetezik 2019-re
- Egyre komolyabb függőséget okoznak digitális eszközeink
- Már telefonon vesszük a kultúrát is
- Szélessávú internetet építenek ki több somogyi kistelepülésen
- Idősebbeknek szánt svéd mobiltelefon a magyar piacon
- Új, idősebb generációnak szánt svéd mobil a magyar piacon