Steven Spielberg édesapjának munkája is hozzájárult a modernkori technológiai forradalomhoz
2015. május 9.
A GE munkatársaként a most 98 éves Arnold Spielberg az egyik nagy sikerű nagyszámítógép, a GE-225 kifejlesztésén dolgozott. Az IEEE Computer Computer Society 2006-ban Spielberget a „Számítástechnika Úttörője Díjjal” tüntette ki, amiért munkájával közreműködött a valós idejű adatfeldolgozás kialakításában és hozzájárult a modernkori kontrollfolyamatok lefektetéséhez.
Kevesen tudják, hogy az 1950-es évek végén Arnold Spielberg, a világhírű hollywoodi rendező, Steven Spielberg édesapja is kivette a részét a számítástechnikai forradalomból, hiszen ő maga fejlesztette ki a GE-225-ös típusú nagyszámítógépet. A GE 123 éves történelme során Thomas Edisontól kezdve, Ronald Reagan egykori amerikai elnökön át egészen Kurt Vonnegut regényíróig jeles személyek egész sorát foglalkoztatta.
„Emlékszem, amikor egyszer meglátogattam édesapámat a gyárban, épp a GE-225-ön dolgozott” – mesélte Steven Spielberg a GE Reports-nak. „Elmagyarázta nekem, milyen teljesítményre számítanak a számítógéptől, de persze akkoriban mintha kínaiul beszélt volna hozzám.”
A maga idejében rendkívül korszerű GE-225 nagyszámítógép hihetetlen sikert futott be: 1964-ben már-már hibahatáron belül „megjósolta” a Johnson-Goldwater elnökválasztás eredményét, máshol focibérletek értékesítése során használták. A Dartmouth Egyetem hallgatói és kutatói a számítógép segítségével fejlesztették ki az ún. BASIC általános célú programozási nyelvet, ezt az egyszerű kódolási eszközt, amely gyors elterjedésével a személyi számítógépek idején élte fénykorát. (A fiatal Bill Gates és Steve Jobs is ezt a nyelvet használta nagy sikerű pályafutásuk kezdetén.)
Kapcsolódó cikkek
- Robotfoci a CeBIT-en
- Leghosszabb útjára készül a Solar Impulse 2
- Digitális technológia segíti a kínai agyaghadsereg feltárását
- Megtévesztésig hasonlít alkotójára a kínai robotnő
- Aprócska agyimplantátumok utasítják a gondolattal irányított robotokat
- Kicsi a robot, de erős
- Számos területen bevethető a magyar fejlesztésű drón
- Az isteni részecske nyomában
- Tőlünk lesi el a mozdulatokat a robotszakács
- Sugárhajtómű 3D nyomtatással