Magyarországi eseményekről emlékezik meg a Google
2014. november 14.
A Google az OSA Archívummal együttműködve virtuális kiállítással emlékezik a 25 évvel ezelőtti rendszerváltásra a Google Kulturális Intézetének honlapján. A magyarországi eseményekről szóló online kiállításon korabeli fotókkal és videókkal mutatják be az 1989-es rendszerváltáshoz vezető utat.
Az OSA Archívum által összeállított, magyarországi eseményeket bemutató kiállításban többek között a Szabad Európa Rádió gyűjteményéből válogatott anyagok, magyar állami propagandafilmek és kutatási dokumentumok, interjúk, jelentések és poszterek, illetve a Fortepan amatőr fotóarchívum képei is szerepelnek.
Az internetezők megnézhetnek egy kézzel rajzolt Budapest-térképet, amely az 1956 október–novemberi csapatmozgásokat és harcok helyszíneit ábrázolja. A térképet valószínűleg Király Béla vezérezredes, Budapest katonai parancsnoka készítette az ENSZ 1956-os Különbizottságának meghallgatására. Találnak fotót arról a faragott kopjafáról, melyet 300 társával együtt az Inconnu független művészcsoport készített és helyezett el a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában az '56-os forradalom névtelen áldozatainak emlékére, illetve egy részletet a Szabad Európa Rádió háttérjelentéséről, amely többek között Nagy Imre és mártírtársai 1986. június 16-ai hivatalos újratemetéséről szól.
A magyar eseményeket feldolgozó virtuális kiállítás mellett a rendszerváltás 25. évfordulója alkalmából további kilenc tematikus kiállítás tekinthető meg a Google Kulturális Intézetének oldalán, melyeket cseh, szlovák, valamint lengyel múzeumok és archívumkezelők állítottak össze.
A Google Kulturális Intézetéről
A Google Cultural Institute célja, hogy a világ kulturális kincsei, archívumai, a kulturális örökség részei és egyéb kulturális anyagok elérhetővé váljanak az interneten. A kezdeményezés azért jött létre, hogy a világ kultúrájának minél nagyobb részét fedezhessék fel az emberek az interneten. A Google Kulturális Intézete azzal, hogy az interneten is elérhetővé teszi a kulturális kincseket, demokratizálja a hozzáférést a múlt eseményeihez, miközben megőrzi ezeket az értékeket a jövő generációi számára.
Kapcsolódó cikkek
- A legtöbb Nexus megkapta a Lollipop frissítést
- Az idősgondozó mobiltelefonnal biztonságban tudhatjuk idős szeretteinket
- Emberi kérdések, technológiai válaszok − Symposium a digitalizációról
- Most indul be igazán a mobilnetezés
- Ingyenes online könyvtárat nyitott az UNESCO
- Kihirdették a „Digitális Esély 2014” pályázat győzteseit
- Szelfiző műalkotásokból készítettek online múzeumot
- Rohamtempóban nő az igény az internet alapú információk iránt
- A vérünket vizsgálja a Project Ara új modulja
- Iskoláknak adományozott számítógépeket az Opel