Durvul a kibercsata
2014. november 10.
Mozgalmas volt az elmúlt időszak a kibertérben, egyre több mindenre kell felkészülniük a hatóságoknak, és bár sokan nem akarják komolyan venni, de a felhasználóknak is.
Az elmúlt évtizedben 226 millió személyes adattal éltek vissza Európában, és ezen visszaélések túlnyomó többsége nem kormányzatok vagy egyéb szervezetek, hanem cégek hibájából történt - derült ki a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) friss jelentéséből. Az online világ térhódításával egyre több olyan biztonsági incidens történik, amiben közvetlenül vagy közvetetten több százmillió felhasználó érintett. Az Europol Kiberbűnözés Elleni Központ (EC3) jelentése szerint mindössze 100 hackerzseni tehető felelőssé a globális kiberbűnözésért.
Nagyjából egy éve zajlott le a világ egyik legnagyobb kibertámadása, ami jelentősen lelassította az internetes szolgáltatásokat. A konfliktus egy kéretlen reklámlevelek küldése ellen küzdő szervezet és egy tárhelyszolgáltató közti konfliktusként indult, de gyorsan eldurvult. A támadások hatására több ország is úgy határozott, hogy kiberhadsereget állít fel. Az Egyesült Államok mellett Kína is jelentős erőket csoportosított át ilyen célokra, a kontinensen pedig Németországban toborozták a legtöbb szakembert - magyarázta a Kossuth Rádiónak Kovács László, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója.
A fenyegetés komolyságát jelzi, hogy 29 európai országból több mint 200 szervezet és 400 kiberbiztonsági szakember vett részt az Európai Uniós Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA) által szervezett szimulációs gyakorlaton, ahol a résztvevők azt tesztelték, hogy mennyire felkészültek a kibertámadások elhárítására. Ágazati becslések szerint a kiberbűnözés- és kémkedés mintegy 300-1000 milliárd dolláros kárt okozott 2013-ban.
A támadásoknak számos aspektusa lehet, az egyik legnagyobb probléma pedig az, hogy nehéz eldönteni, mi motiválta az elkövetőket - magyarázta a Közelről című műsorban az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás alapítója. Keleti Arthur közölte: az Anonymus csoport például jobbára hacktivista akciókat követ el, ilyenkor nem az adatlopás a cél, hanem valamilyen szolgáltatás akadályozása. A kibertámadást emellett gyakran kormányok rendelik el, csakúgy, mint a kémkedést, de a hackerek terrortámadásokat is előkészíthetnek. Keleti Arthur kérdésre válaszolva kifejtette: egy friss tanulmány szerint napjainkban percenként 158 új rosszindulatú program jelenik meg.
Forrás: Kossuth Rádió/Közelről / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Orosz hackerek a magyar kormány számítógépes rendszerébe is betörtek?
- Gyanús kibertevékenységet észleltek a Fehér Ház komputerhálózatán
- Bemutatták a kémszoftvert az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának
- Földönkívüliek segítségével törik fel a számítógépeket
- Összehangolt hackertámadások az amerikai pénzügyi rendszer ellen
- Kiberbűnözői eszközökkel törnek fel számítógépeket titkosszolgálatok
- Snowden: az NSA automatikus ellentámadásra képes vírussal rendelkezik
- Kínában harcot hirdettek az online terrorizmus ellen
- FBI: hatalmas kihívás az állami kibernetikai bűnözés elleni harc
- Washington kínai katonai hackereket gyanúsított meg üzleti kiberkémkedéssel