Okoshám értelmezi a kutya testbeszédét
2014. november 6.
A kutya egészségét őrző, viselhető műszer, okoshám prototípusát készítették el amerikai tudósok. Az eszköz javíthatja kutya és gazdája kommunikációját is.
Az állatra rögzíthető hámot olyan szenzorokkal látták el, amelyek nyomon követik a kutya testtartását és életfunkcióit - tudósított a BBC hírportálja. A hámra rezgő motorokat is szereltek, ezek segítségével kommunikálhat az ember a kutyával, amikor az nincs a közelében. Az okoshám segíthet a kutyakiképzésben, javíthatja a munkakutyák és gazdáik együttműködését.
A hámot mozgásérzékelőkkel látták el, amelyek a kutya testbeszédét, kommunikációja elsődleges eszközét értelmezhetik. Az ember látótávolságon kívül is nyomon követheti, mikor ül, áll, szalad az eb - mondta David Roberts, az Észak-karolinai Állami Egyetem munkatársa, aki a prototípus fejlesztését segítette.
A pulzus és a testhőmérséklet mérésével az állat testi állapotáról is gyűjthető információ, ezek jelezhetik az embernek, ha a kutya izgatott vagy ideges.
Sean Mealin szerint , aki szintén dolgozott a projekten, a vakvezető kutyákat arra képzeték ki, hogy viselkedésükkel ne árulják el, ha stressz éri őket, ezért a műszer jelzései különösen fontosak, mert belőlük felismerhetjük és ennek nyomán enyhíthetjük is a kutyák izgatottságát.
A kutyával való kommunikáció új színnel gazdagodhat: a hám rezgő motorjai működtetésével a gazda megerősítheti a szóbeli parancsot vagy akkor is ráveheti az állatot valamilyen műveletre, ha az nincs a közelében.
Az okoshámot ki lehet egészíteni további műszerekkel is: mikrofonokkal, kamerákkal, a környezet jeleit érzékelő szenzorokkal, amelyek hasznos adatokat rögzíthetnek, amikor például a kutya katasztrófa sújtotta területen segédkezik a mentésben.
Kapcsolódó cikkek
- A szomszédban készül a repülő autó
- Okoshámot fejlesztettek amerikai kutatók
- A teljes hazai szuperszámítógép-kapacitás megnyílt a kutatók előtt
- A világegyetem "ifjúkori" 3D-s térképét alkották meg német és amerikai kutatók
- Peking új kedvencei a francia óriásrobotok
- Brutális fizika a csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumban
- Agybalátó sisak az agyi működészavarok leküzdéséhez
- Vírusmodellezés szuperszámítógéppel
- Tanulás helyett tablettákkal juthatunk tudáshoz a jövőben
- Tabletták válthatják ki a tanulást