Agybalátó sisak az agyi működészavarok leküzdéséhez
2014. október 12.
A GE Global Research olyan modern technológia kifejlesztésén dolgozik, amely lehetővé teszi a mozgásban lévő betegnél a sejtszintű, összetett biológiai struktúrák vizsgálatát. A fejen viselhető, szuperérzékeny agyszkenner segít az agyi működészavarok és rendellenességek, mint például az Alzheimer-kór, autizmus és agyrázkódás felismeréséban, kezelésében és megelőzésében.
A GE Global Research kutatói olyan modern technológia kifejlesztésén dolgoznak, amely lehetővé teszi az orvosok számára a sejtszintű, összetett biológiai struktúrák vizsgálatát, miközben a beteg mozgásban van, így lekövethető az agy motoros tevékenysége. Mindezt egy olyan viselhető sisak formájában, ami pozitronemissziós tomográfiát (PET) alkalmaz az egyéni sejtek eléréséhez és neurológiai rendellenességek vizsgálatához.
„Ha sikerrel járunk, átütő előrelépést teszünk a képalkotási technológia terén, miáltal jobban megérthetjük az agyi funkciókat egészséges és beteg állapotban egyaránt” – mondta Nadeem Ishaque, a GE Global Research diagnosztikai és orvosbiológiai technológiák globális igazgatója.
A projekt Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke által 2013 áprilisában életre hívott kezdeményezés, a Brain Initiative része. Céljai között szerepel az agyi képalkotás új módozatainak kifejlesztése, az agyi funkciók vizsgálata, többek között az Alzheimer-kór, az autizmus, az agyrázkódás és hasonló agyi működészavarok és rendellenességek felismerése, kezelése és megelőzése.
A múlt héten az USA Nemzeti Egészségügyi Intézete bejelentette, hogy több üzleti vállalkozás, egyetem, alapítvány és szövetségi szerv 46 millió dollárt fordít „az emberi agy megértésének forradalmasítására”. A New York Times szerint az „elit alakulat” része a Google, Simmons Alapítvány, a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA), Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) és a GE.
Az agykutatás európai és hazai szinten is kiemelt szerepet kap: ennek bizonyítéka a 2013-ban útnak indított, az „agykutatás európai hónapja” kezdeményezés, amelyhez az Európai Unió 150 millió eurós támogatást biztosít. Magyarországon idén februárban döntött a kormány a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) támogatásáról. A Magyar Tudományos Akadémia részvételével megvalósuló négyéves kutatási program célkitűzéseit a Kutatási Technológiai és Innovációs Alap 12 milliárd forintos támogatásával valósíthatják meg a konzorciumi partnerek.
Kapcsolódó cikkek
- Vírusmodellezés szuperszámítógéppel
- Tanulás helyett tablettákkal juthatunk tudáshoz a jövőben
- Tabletták válthatják ki a tanulást
- A lepkék látása új típusú áramkörök fejlesztésében segíthet
- Elsőségre pályáznak a magyar tolmácskesztyű fejlesztői
- Pszichológushoz kerülhetsz a Facebook miatt
- A májrákosok harmadán segíthet egy új mobilapplikáció
- Károsodhat az agyműködése annak, aki több monitort figyel egyszerre
- Magyar különdíjas az EU Fiatal Tudósok Versenyén
- Egyedülálló lehetőséget hoz a szuperszámítástechnika a felsőoktatásban