Újgenerációs lítium aksik a hosszabb üzemidőért
2014. július 28.
Stanfordi kutatók rájöttek, hogyan készíthetnek olyan lítium cellákból álló akkumulátorokat, melyek kétszer, vagy akár háromszor olyan hosszú üzemidőt ígérnek, mint napjainkban elterjedt lítium-ionos társaik.
A lítium-ion akkumulátorok gyenge pontja már a nevükben felfedezhető: csak a cellák ionokkal ellátott részein képesek biztonságosan energiát nyerni a lítiumból, s ezáltal rengeteg potenciális energia vész el. Ennek tudatában a stanfordi kutatók arra próbáltak rájönni, hogy miként lehetne olyan lítium aksikat készíteni, melyek hatékonyabban kiaknázzák a lítiumban rejlő erőt.
Szerencsére a kutatások sikerrel jártak és megalkották az újgenerációs lítium akkumulátort, amely kétszer-háromszor olyan hosszú üzemidőt kínál, mint a jelenleg elterjedt lítium-ion telepek. Az új lítium aksikban sűrűbb és hatékonyabb lítium jut az elektonokat kibocsátó anódhoz, miközben egy nanoszkopikus szénpajzs ellenőrzi a vegyi anyagok stabilitását (utóbbi nélkül rövid időn belül drasztikusan csökkenne az élettartam).
A kutatók számításai szerint rövid időn belül elterjedhet az okostelefonokban, később pedig az elektromos autók frontján is az újdonság, mely nemcsak tovább bírja szusszal, mint a jelenlegi versenyzők, hanem élettartam és biztonságos tekintetében is vonzó megoldást jelent.
[Forrás: Engadget]
Kapcsolódó cikkek
- Egy pillantás az agyi képalkotás jövőjébe
- Közel két milliárd dollárt fordít fejlesztésre a 3M
- Először ültettek be hazánkban mindkét fülbe implantátumot
- Magyarok fejlesztenek olvasási igényeket felismerő rendszert
- Még gyorsabb lesz a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
- Az emberi szem érzékelését követi le a Fuji Xerox fejlesztése
- Gondolatvezérlésű autót fejlesztenek Kínában
- Agyvérzésre és szívrohamra hajlamosító génhibát fedeztek fel angol kutatók
- A magyar rákkutatási eredmények nemzetközi sikerei
- Dél-Korea és Európa együtt dolgozik az 5G hálózatok fejlesztésén