Vandalizmus miatt megtiltották a Wikipedia szerkesztését az amerikai képviselőház gépeiről
2014. július 26.
A Wikipedia üzemeltetői megtiltották pénteken, hogy az amerikai képviselőház gépeiről szerkesszék az online enciklopédiát, miután a napokban a törvényhozáshoz köthető IP-címekről számos bejegyzést erősen kifogásolható tartalommal egészítettek ki.
Natalija Vitrenko, az Ukrán Haladó Szocialista Párt elnökének szócikkébe azt írták bele, hogy a politikus "egy orosz báb", míg John F. Kennedy néhai amerikai elnök meggyilkolásáról azt állították, hogy azt Fidel Castro kubai vezető rendelte el. Szintén Kubát okolták az internetes "vandálok" a Holdra szállás valódiságát kétségbe vonó összeesküvés-elméletek terjesztésével.
A Wikipedia közlése szerint két-három ember felelős a változtatásokért, de a biztonság kedvéért tíz napig az amerikai kongresszus egyik gépéről sem lesz majd anonim módon szerkeszthető az enciklopédia.
A végső csepp egyébként az volt a pohárban, hogy a Mediaite hírblog szócikkébe azt írták bele, hogy az "szexista és transzfób".
A jelenség egyébként korántsem egyedi. Az utóbbi napokban például az ukrán válsággal kapcsolatban az orosz Wikipedián is kisebb csata alakult ki, és az orosz kormányhoz, illetve egy orosz állami médiacéghez köthető IP-címekről végeztek el "javításokat" a malajziai utasszállító kelet-ukrajnai lelövésével kapcsolatban.
Az orosz Wikipedián egy állami számítógépről például azt írták, hogy a repülőt "ukrán katonák lőtték le", míg a lap korábbi verzióján az szerepelt, hogy "terroristák" Oroszországtól kapott légvédelmi fegyverekkel okozták a 298 ember halálához vezető katasztrófát.
Egy másik esetben a Kreml egy számítógépéről a Szu-25-ös csatarepülőgép specifikációján változtattak, maximális repülési magasságát hétről tíz kilométerre írták át (a Malaysia Airlines Boeing 777-ese nagyjából tíz kilométeres magasságban repült a katasztrófa bekövetkeztekor).
Korábban már több hasonló esetre derült fény. 2006-ban szintén az amerikai kongresszus munkatársai írogatták át a képviselők szócikkeit, de az utóbbi egy-két évben brit honatyákról is kiderült, hogy a róluk szóló Wikipedia-szócikkek pozitívabb hangvételűvé tételével bízták meg asszisztenseiket. Idén pedig a BBC brit közszolgálati csatorna arra derített fényt, hogy a brit kormány egyik gépéről azt írták a fejkendőkről szóló szócikkhez, hogy "minden muszlim terrorista".
fotó: BBC
Kapcsolódó cikkek
- A magyarok harmada vásárol csak a neten
- Ősszel indulhat az egységes segélyhívó rendszer
- Egyre többen kezdik már hat éves koruk előtt az internetezést Kínában
- A technológiai vívmányok 4-ből 3 embert közelebb hoztak családjukhoz
- Látványosan emelkedett a kínai okostelefonok eladása
- Megugrott a kínai okostelefonok eladása
- LivePro – zsebprojektor, vésztöltő és mobil hotspot is egyben
- Újabb közösségi oldalakat és programokat blokkolnak Kínában
- A webáruházakban beszerezhető vérital a kínai fiatalok új őrülete
- Olvasási igényeket felismerő rendszert fejlesztenek magyar vállalatok