Vizsgálat indul Nagy-Britanniában a Facebook vitatott lélektani kísérlete ügyében
2014. július 3.
Vizsgálatot indít az ICO brit adatvédelmi hivatal annak kiderítésére, hogy a Facebook megsértette-e az adatvédelmi törvényeket, amikor 2012-ben egy héten át manipulálta a hírfolyamot egy vitatott pszichológiai kísérlet keretében, amelynek majdnem 700 ezer felhasználó volt tudtán kívül a részese.
A Cornell Egyetem és a Kaliforniai Egyetem közreműködésével végzett kutatás során a Facebook 2012-ben egy héten át manipulálta a hírfolyamot, azaz befolyásolta, hogy milyen érzelmekkel találkozzanak a felhasználók. Csaknem 700 ezer Facebook-használó volt tudtán kívül részese a tesztnek.
A vizsgálatot az amerikai tudományos akadémia folyóiratának eheti számában (PNAS) ismertették. A tanulmány szerint azok a felhasználók, akik hírfolyamukban kevesebb negatív történettel találkoztak, maguk is kisebb eséllyel írtak negatív híreket magukról, és fordítva - adta hírül a BBC News.
A kutatás célja annak megfigyelése volt, hogy "változtatnak-e a felhasználók a posztolási szokásaikon attól függően, hogy milyen érzelmekkel találkoznak barátaik hírfolyamában". A vizsgálatot heves kritika érte amiatt, hogy a felhasználók nem voltak tudatában annak, hogy részt vesznek a tesztben.
A tanulmány védelmében a közösségi portál elmondta, hogy "egyetlen felhasznált adat sem kapcsolódott egy-egy adott személy Facebook-fiókjához".
fotó: AFP
Kapcsolódó cikkek
- Lelki terror elleni portált hozott létre a Facebook
- Beperelték a Facebookot: Cégek figyelik üzeneteinket
- Büntethető egy hírportál az oldalán megjelent sértő kommentek miatt
- Egyre népszerűbb a Nemzeti Jogszabálytár
- Törölték a kurucinfo-t
- Súlyos jogi következményei lehetnek a Facebook posztnak
- Jogsértő lehet a Google Autocomplete funkciója
- Bemutatták az on-line Közép-európai Kisebbségi Jogtárat
- Ingyenes jogi adatbázis javíthat a szolgáltatás színvonalán
- Szemléletformáló internetes fejlesztés a mezőgazdasági adózásra