Több százmillió forintért kelt el a világ legkönnyebb anyagának egy darabja
2014. július 2.
A Baidu keresőoldal hírportálja számolt be arról, hogy tízmillió jüant, vagyis 367 millió forintot adott egy licitáló a világ legkönnyebb anyagának egy darabjáért egy keddi kínai aukción.
Az árverésen a beszámoló szerint hatalmas érdeklődés mutatkozott a világ legkönnyebb szilárd állapotú anyagának számító grafén aerogél iránt, amelyet 2012-ben fejlesztettek ki és tavaly mutattak be a kelet-kínai Csöcsiang Egyetem kutatói.
A fekete színű, külsejében grafitra hasonlító anyag hétszer könnyebb a levegőnél, egyetlen köbcentiméternyi kocka belőle mindössze 0,16 milligramm tömegű, és csak az üregeit kitöltő levegő miatt nem emelkedik a magasba. A grafén aerogél súlyát jól szemlélteti, hogy azt könnyedén megtartja akár egyetlen fű- vagy gabonaszál, egy aprócska virág is. Amilyen könnyű azonban, olyan nagy teherbírású is: egy grammos darabkája egy két és fél kilós tégla megtartására is képes.
A grafén aerogél hajlékony, és rendkívüli nedvszívó tulajdonságokkal is rendelkezik: eredeti formájának alig tizedére való összepréselése után sértetlenül visszanyeri alakját, saját súlyának pedig 900-szorosát képes magába szívni olajból. Az anyagot többek közt a jövő elektronikai berendezéseiben, harcászati eszközökben, közlekedési eszközök tervezésénél használhatják majd fel.
A keddi árverést a Csöcsiang tartománybeli Hangcsou városának felfedezéseiből tartották, a befolyt összegekből a további tudományos kutatást finanszírozzák.
Képek: gelarabul.com, hdenter.com
Kapcsolódó cikkek
- Huawei Honor 6 – egy szeletnyi erő
- Kínában harcot hirdettek az online terrorizmus ellen
- Kegyetlen módszerekkel szoktatják le a fiatalokat az internetfüggőségről Kínában
- Haldoklik az SMS Kínában
- Nem talált gazdára az első integrált áramkör
- Elárverezik az első integrált áramkör prototípusát
- Kínában születik az első körszámlapos okos karóra
- Egyre inkább korlátozzák a Google szolgáltatásait Kínában
- Kína a világ legnagyobb robotpiaca
- Egyre nagyobb mértékben korlátozzák a Google-szolgáltatásokat Kínában