Kínában betiltották a Windows 8 telepítését
2014. május 21.
Úgy kezdődött, hogy visszaütöttek: Kínában megtiltották, hogy az amerikai Microsoft legújabb operációs rendszerét, a Windows 8-at telepítsék az állami hivatalokban működő számítógépekre.
Egy lendülettel a kiberkémkedési ügy miatt Kínában bekérették az amerikai nagykövetet. A tiltakozás oka, hogy az Egyesült Államokban - Peking határozott ellenzését figyelmen kívül hagyva - kiberkémkedés miatt vádat emeltek öt kínai katonatiszt ellen - jelentette a kínai média kedden.
Cseng Cö-kuang külügyminiszter-helyettes Max Baucushoz szólva határozottan visszautasította az országát, illetve állampolgárait ért vádakat, amelyeket Eric Holder amerikai igazságügy-miniszter személyesen ismertetett hétfőn Washingtonban.
A pekingi külügyi közlemény szerint Cseng hangoztatta, hogy az Egyesült Államok súlyosan megsértette a nemzetközi kapcsolatok normáit és a kínai-amerikai együttműködést a kiberbiztonság területén, s ugyancsak súlyos kárt okozott a kétoldalú kapcsolatokban azzal, hogy hamis információkat gyártott, és kínai katonatiszteket gyanúsított meg adatlopással. Az amerikai vádat alaptalannak és rosszindulatúnak nevezte.
Hozzátette: Peking úgy véli, hogy Washington magyarázattal tartozik Kínának és a világnak a maga széles körű, szervezett keretek közötti adatlopásai és egyéb megfigyelései miatt.
Az amerikai vádirat szerint a kínai hadsereg emberei gazdasági kémtevékenységet folytattak öt nukleáris és napenergia-hasznosító, valamint acélipari vállalat ellen, a hekkerek megtámadták az Egyesült Acélmunkás-szakszervezet számítógépes rendszerét is. A betöréseket végrehajtó, Kínában élő és dolgozó személyeket megnevezték, fényképes körözési plakátot is közzétettek róluk.
Peking először kemény hangú külügyi közleményben hárította el a kínai személyek elleni vádakat, alaptalannak és abszurdnak nevezve őket. Csin Kang szóvivő azt hangoztatta, hogy Kína eltökélt a kiberbiztonság fenntartása terén, és kijelentette, hogy "a kínai kormány, a kínai hadsereg és alkalmazottai sohasem kerültek kapcsolatba vagy vettek részt számítógépes adatlopásokban vagy titkok kereskedelmében". A vádak - szerinte - hátsó szándéktól vezéreltek.
Közölte: mivel az Egyesült Államok nem mutatott őszinte szándékot arra, hogy a kiberbiztonság problémáira párbeszéd és együttműködés révén keressenek megoldást, Kína felfüggeszti a kínai-amerikai kiberbiztonsági munkacsoport működését. Mindazonáltal utalt rá, hogy a helyzet alakulásától függően Peking kész további lépésekre.
A kínai védelmi minisztérium szintén közleményben hangsúlyozta, hogy a kormány és a hadsereg sohasem folytatott kiberkémkedést vállalatok ellen, egyben felszólította az Egyesült Államokat, hogy haladéktalanul szüntesse be a Kína elleni kémkedést. A közlemény szerint a washingtoni vádak súlyosan ártanak a két hadsereg közötti bizalomnak.
A Hszinhua hírügynökség idézte az állami internetes információs iroda szóvivőjét, aki szerint az Egyesült Államok támadja, figyeli és megcsapolja a kínai kormányzati, intézményi, vállalati, egyetemi és távközlési gerinchálózatok forgalmát. Célpontjaik a kínai vezetők, egyszerű állampolgárok, illetve mindenki, aki mobiltelefonnal rendelkezik.
Kapcsolódó cikkek
- Kínában betiltották a Windows 8 telepítését
- Kínában betiltották a Windows 8 telepítését
- Washington kínai katonai hackereket gyanúsított meg üzleti kiberkémkedéssel
- Nyolc mag, dual SIM és Full HD kijelző – Philips I928
- Miskolci siker a kínai szuperszámítógépes döntőben
- Csempékkel érkezik a ZTE Nubia W5
- Százmillióan függnek számítógépes játékoktól Kínában
- Bemutatkozott a Xiaomi első táblagépe – Mi Pad
- Egyre nehezebb az i-közvélemény állami befolyásolása Kínában
- Vivo Xshot – kínai multimédiás zseni