Megszavazta az EP a világháló akadálymentesítéséről szóló előterjesztést
2014. február 27.
Az Európai Parlament (EP) szerdán Strasbourgban megszavazta azt az előterjesztést, amelynek értelmében a közszférához tartozó, illetve létfontosságú közfeladatokat ellátó szervezetek weboldalait a jövőben úgy kell kialakítani, hogy azok a fogyatékos személyek részére is hozzáférhetőek legyenek.
Az akadálymentesítés informatikai értelemben általában olyan műszaki megoldásokat jelent, mint például gyengénlátók számára a honlapok nagyított betűméretű változatának elérhetővé tétele, a hangalapú interaktív kommunikáció bővített lehetőségének felkínálása, illetve - értelmi fogyatékosok számára - bonyolult összefüggések leegyszerűsített, fokozottan felhasználóbarát bemutatása.
Kiterjed a kötelezettség a lakosság számára bizonyos alapszolgáltatásokat nyújtó weboldalakra (így médiatárakra, alapvető online banki és biztosítási szolgáltatásokra), hálózati alapszolgáltatásokra (gáz-, távhő-, áram-, illetve vízszolgáltatásokra), postai vagy közlekedéssel kapcsolatos szolgáltatásokra, egészségügyi és szociális ellátásokkal kapcsolatos online információszolgáltatásra, valamint kulturális vagy turisztikai tevékenységeket tartalmazó weboldalakra is.
A kötelezettség az újonnan létrehozott weboldalakra 2015. január 1-étől vonatkozik majd, míg a jelenlegi tartalmak vonatkozásában 2017-ig kell eleget tenni a követelményeknek. Az akadálymentesítés "megfelelő, hatékony, arányos és visszatartó erejű" bírságokkal is kikényszeríthető lesz. Az úgynevezett mikrovállalkozások felmentést kaphatnak az irányelv teljesítése alól. A tagállamok közhatóságai előírhatják, hogy bizonyos webhelyek csak az unió területén működő szerverekről működhetnek.
Kósa Ádám, az EP fogyatékosságügyi munkacsoportjának a fideszes elnöke örömét fejezte ki, hogy az EP-ben széles körű összefogás valósult meg a fogyatékossággal élő személyek érdekében. Deutsch Tamás, az EP foglalkozási és szociális bizottságának szintén fideszes véleményadójaként aláhúzta a szociális partnerekkel való széles körű együttműködés jelentőségét és a jó gyakorlatok kialakításának fontosságát. Bagó Zoltán, a kulturális és oktatási bizottság fideszes véleményadójaként felhívta a figyelmet arra: a jogszabálytervezet a tagállamokat arra kötelezi, hogy a köztisztséget viselő és közfeladatokat ellátó szervezetek személyzetét megfelelő képzéssel lássák el a weboldalak akadálymentesítése érdekében.
Göncz Kinga szocialista EP-képviselő a témáról folytatott vitában kitért arra: az akadálymentesítésről hallva ma még legtöbben a fizikai akadályok lebontására gondolnak.
"Egyre fontosabbá válik azonban a világháló akadálymentesítése is a fogyatékossággal élők és idősek számára. Ma ugyanis ez jelenti a legfőbb információforrást. Ez ad esélyegyenlőséget az ügyintézésben, a támogatásokhoz és a szolgáltatásokhoz való hozzáférésben, az aktív társadalmi részvételben, az önálló életvitel biztosításában" - mondta.
Kapcsolódó cikkek
- Tízből hat ember naponta használja az internetet az EU-ban
- Közmeghallgatás az EP-ben az internetes infrastruktúra terjesztéséről
- Több innovációt és digitális készségfejlesztést szorgalmaz Brüsszel az oktatásban
- Olcsóbb és gyorsabb internetet sürgetnek az EU-ban
- Új Vodafone flottacsomag hallássérültek részére
- Magyar nyelvű tanulmány közösségi oldalak akadálymentesítéséről fogyatékkal élők számára
- Nemzetközi szabvány lett a web-akadálymentesítési útmutató
- Az internet cenzúrázását nehezítené meg az EU Teherán számára
- Vezető technológiai és médiavállalatok koalícióra léptek a gyermekek internetes biztonságáért
- Ingyenes megoldás vakoknak: Beszélő Linux 2.5 és ECDL oktató