Fehérorosz szoftver miatt aggódik az amerikai hírszerzés
2014. február 5.
Az amerikai hírszerzés figyelmeztette az Obama-kormányt: veszélyt jelenthet az amerikai egészségügyi ellátás számítógép-hálózatára, hogy annak egyik szoftverét a fehérorosz kormány ellenőrzése alatt álló szakemberek fejlesztették ki - közölte a The Washington Times.
Caitlin Hayden, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője kedden kijelentette, hogy az amerikai egészségügyi minisztérium szakemberei nem találtak arra utaló bizonyítékot, miszerint Belorussziában fejlesztettek volna szoftvert az Obamacare néven emlegetett rendszerhez. Elmondta, hogy az illetékes titkosszolgálatok visszavonták az erre vonatkozó jelentésüket. Hozzátette ugyanakkor, hogy a beszerzési lánc ellenőrzése még mindig tart.
A Fehér Ház, valamint az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatójának hivatala ugyanakkor nem adott magyarázatot arra, hogy miért vonták vissza a szakszolgálatokhoz tartozó Open Source Center jelentését, nem sokkal annak elkészítése után. A "fehérorosz kapcsolatról" az Egyesült Államokban elsőként a The Washington Free Beacon elnevezésű konzervatív hírportál számolt be hétfő este.
Az Egyesült Államokban politikai botrány robbantott ki amiatt, hogy októberben az akkor frissiben átadott HealthCare.gov portálon súlyos műszaki hibák nehezítették meg az új jelentkezőknek az egészségbiztosítási rendszerhez való csatlakozást. Annak ellenére is, hogy a fejlesztés nagy figyelmet kapott a kormányzat részéről, hiszen a biztosítási hálózat kiterjesztése kulcseleme volt az Obama-elnökség legfontosabb vívmányának tekintett egészségügyi reformnak. A hibák többségét azóta kijavították.
A The Washington Times forrásai szerint az amerikai egészségügyi rendszerhez kifejlesztett belorusz szoftverről először Valerij Cepkalo, a minszki High-Tech Park igazgatója tett említést egy orosz rádiónak adott, január eleji interjúban.
Kapcsolódó cikkek
- Deloitte: a magyar cégek is szervezett kibertámadások célpontjai lehetnek
- Meghekkelték a Yahoot
- Izraeli lap: Palesztin kibertámadás történt izraeli állami szervek számítógépei ellen
- Átlag 140 000 forintot vesztünk egy kibertámadás során
- Guccifer feltörte a román hírszerzés főnökének elektronikus postafiókját
- Közös irányítás alatt marad az NSA és a Pentagon kibernetikai parancsnoksága
- Feltörték a magyar külügy számítógépes rendszerét
- Több mint 2 millió felhasználó fiók esett a hackerek áldozatául
- Peking nemzetközi szinten szeretne garanciákat az internetbiztonságra
- A számítógépes bűnözés visszaszorításáról egyeztettek a közép-európai térség belügyminiszterei