Amerikai internetes cégek ismertették a nemzetbiztonsági megkeresések nagyságrendjét
2014. február 4.
Több vezető amerikai internetes cég is nyilvánosságra hozta helyi idő szerint hétfőn, hogy a külföldi hírszerzést felügyelő titkos bíróság (FISC) végzése alapján 2012-2013-ban milyen nagyságrendben szolgáltatott ki adatokat nemzetbiztonsági nyomozások céljára.
Amíg a Microsofttól a FISC által felhatalmazott nyomozó hatóságok a tavalyi év első felében 15-16 ezer kliensre vonatkozó adatokat igényeltek, addig a Yahoo esetében ez a nagyságrend 30-31 ezres volt. A Yahoo közölte, hogy az információkérések felhasználóinak mindössze 0,01 százalékára (minden tízezredik felhasználóra) vonatkoztak. Az Apple a múlt héten hozta nyilvánossággal, hogy 249 felhasználójáról kértek adatokat 2013 első hat hónapjában.
Az érintett cégek hangsúlyozták, hogy a kényszerű adatszolgáltatás felhasználóiknak csak egy igen kis hányadára vonatkozott, nemtetszésüknek adtak hangot a titkos adatgyűjtés több aspektusával kapcsolatban, és reményüket fejezték ki, hogy a hétfői adatközlés csak az első lépés a nagyobb nyilvánosság megteremtése felé.
A kormányzattal megkötött alku értelmében a cégek legalább hathónapos késleltetéssel tájékoztathatják csak a közvéleményt, és nem térhetnek ki a megkeresések részleteire. A megállapodás keretében a szolgáltatók visszavonták keresetüket a FISC által elrendelt megfigyelésekkel kapcsolatban.
Kapcsolódó cikkek
- Adatokat közölhetnek az amerikai internetes cégek a hírszerzési adatkérés nagyságrendjéről
- Csehországot is érinti a németországi adatlopás
- Milliók aggódnak Németországban egy nagyszabású adatlopási eset miatt
- SMS-ek százmillióit figyelte az NSA
- Átlag 140 000 forintot vesztünk egy kibertámadás során
- Hackerek egy áruházlánc 70 millió ügyfelének adatait szerezték meg
- Nem marad titok az NSA szupergyors kódtörő komputere előtt
- Beperelték a Facebookot: Cégek figyelik üzeneteinket
- Kegyelmet sürgetett Snowdennek a The New York Times
- 2013 – az év, amikor a világ rádöbbent, hogy megfigyelik