SMS-ek százmillióit figyelte az NSA
2014. január 17.
Mobiltelefonról küldött szöveges üzenetek százmilliót figyelte az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), amely az elfogott SMS-ekből adatbázisokat épített ki a küldők és a címzettek kapcsolatrendszeréről - írta legújabb feltáró riportjában a The Guardian.
A The Guardian - amely ezúttal a Channel 4 brit kereskedelemi televízióval együttműködve állított össze beszámolót a Snowdentől származó információkból, az általa megszellőztetett újabb bizalmas iratok alapján azt írta, hogy az NSA egyes időszakokban naponta átlagosan csaknem 200 millió szöveges mobiltelefon-üzenetet gyűjtött be a világ minden részéről, és ezekből adatbankokat készített a felhasználók kapcsolati hálózatairól, hollétéről, mozgásáról, utazási terveiről, sőt hitelkártyaadataiból és pénzügyi tranzakcióiról is. A lap szerint a dokumentumokból kiderül, hogy az NSA adatbázisát a GCHQ is felhasználta nagy-britanniai lakosok kommunikációjának "cél és indok nélküli" kutatására.
A GCHQ kiszivárogtatott dokumentumai szerint a Dishfire kódnevű NSA-program gyakorlatilag minden adatot begyűjtött, amihez a szervezet hozzáfért, és ez nem csupán megfigyelési célszemélyek kommunikációjára vonatkozik, hanem olyanokra is, akikkel szemben nem merült fel törvénysértő tevékenység gyanúja. Az NSA a The Guardian által megszerzett dokumentációk tanúsága szerint 2011-ben összeállított egy prezentációt "SMS-üzenetek: kiaknázandó aranybánya" alcímmel, amelyből kiderül, hogy az amerikai ügynökség annak az évnek az áprilisában naponta átlagosan 194 millió szöveges üzenetet gyűjtött be. A titkos iratok szerint az NSA még a nem fogadott mobiltelefonos hívásokra figyelmeztető automatikus szöveges üzeneteket is figyelte és adatgyűjtésre használta fel a hívók és hívottak kapcsolatrendszerének feltérképezésére.
Az NSA szóvivője ugyanakkor a The Guardianhez eljuttatott közleményében "valótlannak" nevezte azokat a "következtetéseket", amelyek szerint az ügynökség "önkényesen és korlátok nélkül" végzett volna adatgyűjtést. A szóvivő szerint az NSA kapacitásait kizárólag külföldi hírszerzési célszemélyek megfigyelésére összpontosította indokolt esetekben, és e tevékenységét a legszigorúbb törvényi biztosítékok mellett végezte.
A világ egyik legnagyobb mobiltelefon-szolgáltatója, a 25 országban jelenlévő Vodafone magánadat-védelemért felelős igazgatója a Channel 4 televízió hírszerkesztőségének nyilatkozva azonban kijelentette, hogy a cég "megdöbbenéssel és meglepetéssel" értesült az SMS-forgalom kiterjedt figyeléséről. A vállalat az ilyen jellegű titkosszolgálati tevékenységről "most hall először", és az ügyet számon kéri a brit kormányon - fogalmazott az illetékes igazgató.
Kapcsolódó cikkek
- Csökkent tavaly a mikroblogolók száma Kínában
- Elindult a Hello90, a kilencven után születettek blogja
- Program indult a középiskolások tudatosabb internethasználata érdekében
- Hackerek egy áruházlánc 70 millió ügyfelének adatait szerezték meg
- Sajtosstangli-recept győzött tavaly az egyik legnagyobb magyar gasztrohonlapon
- Újra elérhető Kínában a Reuters és a The Wall Street Journal kínai nyelvű oldala
- Vége a férfi dominanciának a neten
- Karácsonyi üdvözletek mobilneten, újévi köszöntések hívásokkal
- Január közepéig lehet pályázni Miskolcon az ingyen laptopokra
- Nem marad titok az NSA szupergyors kódtörő komputere előtt